Tükenmişliğin Altı Nedeni ve Alınabilecek Önlemler

Ağustos 2019

Daha fazla içerik için

Bir tükenmişlik hissi sizi kuşatır: Kendinizi sürekli bitkin, sinirli, yetersiz ve değersiz hissedersiniz. İçinizdeki her ses işinizden istifa etmenizi, söyler. Fakat bu en iyi seçenek mi? Sonuçta sadece kendiniz o durumda sizin için doğru olanı bilirsiniz. Ancak yaptığınız işi kurtarıp kurtaramayacağınızı ya da bulunduğunuz pozisyonda devam edip edemeyeceğinizi veya yeni bir iş aramanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacak araştırmalar mevcut. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şu anda resmî bir tıbbi tanı olan tükenmişliğin açıklanmasına ve öngörülmesine yardımcı çeşitli modeller var. “Çalışma Alanları Modeli” olarak adlandırılan ve Berkeley University’den Christina Maslach ve Acadia University’den Michael P. Leiter tarafından yapılan araştırmanın ortaya koyduğu model, tükenmişliğe yol açabilecek dengesizlikler yaşayabileceğiniz altı alanı tanımlar. Bir zaman yönetimi koçu olarak, bazı bireylerin bu alanlarda pozitif değişimler gerçekleştirip bu değişimler sonucunda pozisyonlarında mutlu bir şekilde çalışmaya devam edebileceklerini gördüm. Öte yandan bazı kişilerse iş uyumsuzluğunun hâlâ çok büyük rol oynadığını fark ederek başka yönlere ilerleme zamanlarının geldiğine karar veriyor. İşte tükenmişliğe yol açabilecek altı alan ve bunların her birine karşılık yapabilecekleriniz

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: STRES
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş