Akıllı Ürünleri Fiyatlandırırken Cevaplanması Gereken Beş Soru

Ağustos 2019

Daha fazla içerik için

Bir ağız bakım şirketinin CEO’su olduğunuzu ve Power Brush 2000 adında, iyi bir elektrikli diş fırçası sattığınızı hayal edin. Gelir modeliniz büyük olasılıkla, yedek başlıklardan (belki de bir Dollar Shave Club abonelik planına sahip tipik bir “jilet-tıraş bıçağı” modeli) gelen bazı yaratıcı fiyatlandırmalarla diş fırçasını satmaya ve bundan kâr elde etmeye odaklı. Şimdi Ar-Ge grubunuz lansman için yeni bir ürün hazırlıyor: 21. yüzyıl için bir diş fırçası. Bu, adına Smart Connect XL3000 diyeceğimiz, plakları ve boşlukları tespit etmek için yerleşik sensörlere ve yapay zekaya sahip bir akıllı diş fırçası ve Bluetooth ile internete bağlanıyor. Şimdi yapmanız gereken, Smart Connect XL3000’i fiyatlandırmak veya daha geniş bir ifadeyle, bir gelir modeli oluşturmak. Gelir modeli bir firmanın stratejisinin en önemli unsurlarından biridir. Bu model bir firmanın, ürünlerinin veya hizmetlerinin ürettiği değer için tazmin edilme yollarını tanımlar. Eskiden gelir modelleri temel olarak “iyi” bir fiyat seçmekten ibaretti. Akıllı cihazlar bu paradigmayı değiştiriyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: FİYATLANDIRMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş