Lüks Markaların Genişlerken Dikkat Etmesi Gereken Konular

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Lüks markalar için marka genişlemesi, marka stratejilerinin en temel noktalarından birini oluşturuyor. Genellikle tasarımcısının ismini kurumsal bir kimlik gibi benimseyen ve tüm koleksiyonlarını bu ismin altında toplayan lüks markalar, yeni ürünler geliştirdikçe farklı bir isimden ziyade yine kurumsal marka ismini kullanmayı tercih ediyor. Fakat genişlemek konusunda kendilerini oldukça özgür hissediyorlar. Lüks markalar parfüm, aksesuar gibi alışılagelmiş kategorilerde genişleyebildikleri gibi otel, mobilya, teknoloji gibi esas çıkış noktalarından çok uzak alanlarda da genişleyebiliyorlar. Tüketicilerin kafasında bir karışıklık veya olumsuz bir algı oluşturmadan bu genişlemeyi yönetmek ise kritik önem taşıyor. Yapılan çalışmada ünlü bir lüks markası olan Michael Kors ele alınıyor. Henüz marka portföyünde yer almayan ama genişlemesini sağlayacak bir klasik ürün (şemsiye) ve markanın ana ürün grubuna uzak başka bir ürün (oturma grubu) seçiliyor. Marka genişlemesiyle ilgili iki adet köşe yazısı tasarlanıyor. Araştırmaya katılan ve Michael Kors’un hedef müşteri grubunda olan 555 adet genç, beyaz yakalı kadından oluşan örneklemin 254’üne Michael Kors’un şemsiye ürettiği, geriye kalan 301’ine ise Michael Kors’un oturma grubu ürettiğiyle ilgili köşe yazıları gösteriliyor ve değerlendirmeleri için bir anket veriliyor. Ankette katılımcılardan Michael Kors markasına karşı tutumlarını; markanın müşteriye sunduğu fonksiyonel, hedonik ve sembolik değerleri; yeni ürünün markayla uyumunu değerlendirmeleri isteniyor. Aynı zamanda katılımcının yeni ürünle ne kadar ilgili olduğu, yenilikçiliğe ve yeni ürüne karşı tutumları ölçümleniyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: MÜŞTERİLER
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş