iyzico’nun Kurucu Ortağı ile Yerel Bir Startup’ı Global Bir Teknoloji Şirketine Dönüştürmek Üzerine…

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Almanya’da doğdum, yüksek liseyi bitirdikten sonra iş hayatına atıldım ve Telefonica O2’da çalışmaya başladım. Bir süre sonra ödeme sistemleri tarafında 40 bin çalışanıyla dünyanın en büyük kredi kartı prosesörlerinden Firstdata’dan teklif alarak oraya geçtim ve girişimciliğe adapte olma sürecim işte orada başladı. Kurumsal hayat içinde formata uygun standartlarda ilerleyen çalışanların yanında çok sayıda girişimci de vardır. Ben onlardan biriydim, şirkette ne zaman yeni bir şeyler yapılacak olsa ben üstlenirdim. Bir gün Londralı bir yetenek avcısından telefon aldım. Almanya’ya açılmak isteyen bir ödeme yönetimi şirketinin ülke müdürü olma fırsatı ayağıma gelmişti. Ben istemediğimi söyledikçe peşimi bırakmadılar. Şirketin kurucularıyla tanıştım ve o akşam bambaşka bir dünyayla karşılaştım: 24 yaşındaki kurucuları ve yaş ortalaması 24 olan 170 kişilik ekibiyle 300 milyon değerinde bir şirket. Kurumsal ortamdan ayrılarak bir startup’a dahil olma maceram bu şekilde başladı. Bu süre içinde kurucu ortağım Tahsin ile tanıştık ve Türkiye’de e-ticaretin yükseldiği 2012 yılında birlikte çalışmaya başladık. Türkiye’ye geldiğimizde tezgahların üzerinde neden birden çok pos makinesi olduğunu sorguluyorduk. Günün sonunda, bu işlerin online tarafta nasıl yürüdüğünü incelemeye başladık.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: STRATEJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş