Daha fazla içerik için

Doğru adımlar atarak suçu önlemek, zararları gidermek ve caydırıcılığı sağlamak mümkün. Dolandırıcılık, rüşvet, kick back, görevi kötüye kullanma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama (kara para aklama)… Bunlar beyaz yaka suçları diye tabir edilen suç grubu içinde yer alan suçlardan bazıları. Ne yazık ki, bu suçlardan biri işlendiyse diğerlerinin ve resmî veya özel belgede sahtecilik gibi başka suçların da işlenmiş olması kuvvetle muhtemel. Bu konular ceza hukukunun ve ayrıca birçok şirkette eğitimlere de konu olan hukuka uyum (compliance) programlarının baş etmeye çalıştığı başlıca konular arasında yer alıyor. Uluslararası Suistimal İnceleme Uzmanları Derneği’nin (Association of Certified Fraud Examiners) hazırladığı 2018 Global Hile ve Suistimal Raporuna göre (ACFE Raporu) ortalama olarak şirketler yıllık cirolarının yüzde 5’ini çalışanlarının beyaz yaka suçlarının da dahil olduğu mesleki suistimalleri sebebiyle kaybediyorlar. Sadece bu durum bile şirketlerin nasıl bir mali riskle karşı karşıya kaldıklarını gösteriyor. Şirketlerin beyaz yaka suçlarından kaynaklanan itibar kaybı ve mali riskler üzerine bir de iş ortamında girdiği güvensizlik ve endişe hali bu riskin önemini ve ciddiyetini artırıyor. Beyaz yaka suçları, ahlaki açıdan örnek teşkil etmesi ve sorumlu davranması beklenen otorite sahibi kişiler tarafından işleniyor. Beyaz yaka suçu, çalışma ortamını güvensiz bir ortam haline getirmesi nedeniyle çalışanları tehlikeye atabilir, tüketicileri kurallara aykırı üretilen tehlikeli ürünler nedeniyle yaralayabilir. Bu anlamda beyaz yaka suçlarının bir toplumda artması yolsuzluğun rasyonalize edilmesiyle toplumun ahlaki değerlerinin kalıcı şekilde zarar görmesine neden olabilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: İŞ HUKUKU
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş