Şirketiniz Dürüstlük Konusunda Hangi Noktalarda Açık Verebilir?

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Tehlikeli alanları belirlemeye yönelik basit bir anket... Belirli bir ölçeğe ulaşan her şirkette dürüstlük konusunda açıklar oluşma ihtimali vardır. Bu açıklar, şirketin liderleri tarafından belirlenen normlar ile olması gereken davranış seti arasındaki farklılıklardan kaynaklanır. Bu açık durumlarında saldırgan söylemler, aşırı saldırgan satış uygulamaları veya çıkar çatışmaları gereği kadar önemsenmez veya bilerek gizlenir. Kurumlarda birçok lider sorunlar bir krize dönüşmeden ve kamusal veya yasal otoritelerin işe karışması söz konusu olmadan önce bu açıkların ne kadar ciddi olabileceğini öngöremez. Yönetim kurulu üyeleri, çoğu zaman bu durumlara hazırlıksız yakalanır ve Bunu neden daha önce göremedik? veya Nerede eksiğimiz olduğunu bilmemiz gerekmiyor muydu? gibi sorular sormaya başlar. Uyum ve etik programlarının bu tür krizleri önlemesi gerekir fakat bu programları yönetenler, sorun çıkmadan ve yayılmadan kök nedeni fark edip bunu yok etmektense savunmaya dair bir strateji benimsemeyi tercih ederler. Ancak iyi haber şu ki şirket liderleri rutin veri toplamaya dayalı erken uyarı sistemlerini hayata geçirerek bu risklerin önüne geçebilirler. Dürüstlüğe dair açıklar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Coğrafi olarak dağınık yapıdaki organizasyonlarda yerel normlar ve kültürler farklı olabilir. Bu durumda ortak standartlar ve beklentiler belirlemek kolay olmaz. Yolsuzluğa neden olan uygulamaları analiz eden geniş kapsamlı küresel bir anket gerçekleştiren EY’ın bulgularına göre İsviçre’de kıdemli yöneticilerin hiçbiri finansal performansa dair verilerle oynanmasını onaylamıyor. Fakat aynı ankete göre Vietnam ve Endonezya’daki yöneticilerin dörtte birinden fazlası bu tür bir uygulamayı yapabileceklerini söylüyor. Eğilimler ve etik algısı demografik segmentlere göre de farklılık gösterebilir. EY’ın anketine göre 35 yaş altındaki yöneticilerin beşte biri şirketlerinin ekonomik bir çalkantıdan kurtulmasını sağlamak için nakit rüşvet vermeye sıcak bakarken 35 yaş üstü yöneticilerde bu oran sekizde bire düşüyor. Kurum kültürünüzdeki açıklara dair bir plan oluşturmadan önce şu iki konuyu kabul etmeniz gerekir:

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: DENETİM
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş