Gerileme Dönemlerinde Ortak Girişimler ve Ortaklıklar

Eylül 2020

Daha fazla içerik için

Susana Raab

Şirketlerin bu gerileme döneminden sağ çıkabilmek ve ekonomi düzelirken işlerine hız vermek için ellerindeki tüm araçlara ihtiyacı olacak. Operasyonlarını yeniden düzenlemeleri, kaynak tahsislerini gözden geçirmeleri ve bazı durumlarda iş modellerini baştan kurgulamaları gerekecek. Ortak girişimler ve ortaklıklar, bu çabalarda hem kriz sırasında maliyetleri paylaşma ve sermaye ihtiyaçlarını azaltmanın aracı olarak hem de kriz bittiğinde kendilerini büyüme için uygun konuma getirmekte pek çok firma için önemli bir rol oynayacak. Nitekim otomotiv, perakende ve petrol ve gaz üretimi gibi yoğun baskı hissedilen sektörlerde ortak girişimler oldukça yaygın. Örneğin GM ve Volkswagen’ın çok sayıda ortak girişimi bulunuyor, ortak girişimler en büyük uluslararası petrol ve gaz şirketlerinin üretimlerinin neredeyse yüzde 80’ini gerçekleştiriyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: STRATEJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş