Kötü Bir Haber Aldığımızda “Elçiye Zeval Olmaz” Demiyoruz

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Hangi işi yaparsanız yapın bir noktada kötü haberi veren kişi konumuna düşmeniz kaçınılmaz: Bu, ister işe alım yapan kişinin işe girmesi olası bir çalışana maaşta esneklik payı olmadığını söylemesi gibi ufak bir haber olsun, ister yöneticinin çalışanını işten çıkarmak zorunda olması gibi büyük bir haber. Açıklayacaklarımız bizim hatamız olmasa bile bu tür konuşmalardan korkarız. Sahip olduğumuz bu antipatinin haklı bir sebebi olduğu ortaya çıktı. Araştırmamız, insanların kendilerine duymak istemedikleri şeyler söyleyenleri küçümsemeye eğilimli olduklarını gösteriyor: Böyle durumlarda, “Elçiye zeval olmaz” demiyoruz. Örneğin deneylerimizin birinde, katılımcıların basit bir şans oyunundan 2 dolar kazanma ihtimalleri vardı. Katılımcının 2 doları kazanıp kazanmadığını bir araştırmacının şapkanın içine atılmış kağıtlar arasından seçtiği kağıt parçası belirliyordu ve elçi olarak tayin edilmiş bir başkası sonucu, yani 2 doları kazanıp kazanmadığını katılımcıya iletiyordu. Bunun ardından katılımcılar elçiyi ne kadar sevdiklerini ya da ne kadar sevmediklerini değerlendiriyorlardı. Kötü haber almış olan katılımcılar; elçinin masum olduğunun ve 2 doları kazanıp kazanmaması üzerinde herhangi bir denetimi olmamasının ve bu denetim eksikliğinin tamamen farkında olsa da 2 doları kazanmış olanlara göre elçiden çok daha hoşnutsuzdu.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş