Daha fazla içerik için

1974 yılında Kodak’ta çalışan genç bir mühendis olan Steven Sasson, görünüşte düşük riskli bir işle görevlendirilmişti. Bu görev kapsamında, ışığı veriye dönüştürme olanağı sunan yeni bir icadın olası kullanım alanlarını araştıracaktı. Sasson, yakaladığı görüntüleri bir ekran üzerinde dijital olarak gösterebilen bir cihaz tasarladı ve eserini büyük bir şevkle patronlarına sundu. Ancak taktiksel bir hata yapmış, bu yeni teknolojiyi “filmsiz fotoğrafçılık” adıyla tanıtmıştı. İcadını konumlandırma şekli, karşısındaki kitlenin var oluş sebebine tamamen aykırıydı zira yöneticilerinin kariyerleri ne kadar film satıldığına ve banyo ettirildiğine bağlıydı. Dolayısıyla bu öneriye kayıtsız kalındı. Kodak, takip eden 20 yıl süresince tüketici pazarındaki fırsatları elinin tersiyle itmeye devam etti. Bu esnada rakipleri de piyasanın güçlü oyuncuları konumuna geldiler.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş