Esnek Ekonomi Gelir Eşitsizliğindeki Farkı Kapatabilir mi?

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Kadın ve erkeklerin ücretleri arasındaki adaletsizlik üzerine süregelen tartışmalarda idari ayrımcılık, maaşlarda şeffaflığın olmayışı ve kadınların pazarlık etmekteki isteksizlikleri gibi faktörler ağır basıyor. Yeni bir çalışma, bunları denklemden çıkarıyor ve yeni ve özgün bir veri setine odaklanıyor: Uber şoförleri. Araştırmacılar Ocak 2015’ten Mart 2017’ye kadar ABD’deki tüm UberX ve UberPOOL şoförlerinin (toplamda 1.87 milyondan fazla) verilerini incelediler. Ortalama olarak erkeklerin saatte 21,28 dolar (gider harici) kadınların ise 20,04 dolar kazandıklarını ve arada yüzde 7’lik bir fark olduğunu öğrendiler. Tarifeler bir şoförden diğerine değişmeyecek biçimde formüllerle belirli olduğu için yönetimin takdir yetkisi ve çalışanların pazarlık yapma şekilleri eşitsizliği açıklayamıyor. Müşteriler tarafından uygulanan ayrımcılık incelendi ve göz ardı edildi. Araştırmacılar diğer çeşitli faktörleri de kontrol ederek farkın tamamen üç şeye dayandırılabileceğini gördüler: İnsanların araçla nereye gittiği, platformdaki deneyimlerinin derinliği ve sürüş hızları. Erkekler daha yüksek suç oranına sahip bölgeler, içkili tesisler gibi riski karşılamak için tarifelerin yükseltildiği daha kazançlı lokasyonlarda çalışmaya eğilimliler. Her hafta daha çok saat yol yapıyor ve şirkette daha uzun süre çalışmayı sürdürüyorlar. Böylelikle daha çok deneyim biriktiriyorlar ve ne zaman ve nereye süreceklerine, hangi yolculukları kabul edeceklerine dair daha iyi kararlar veriyorlar. Erkekler daha hızlı araç kullandıkları için aynı zaman diliminde daha çok yolculuk tamamlıyorlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: CİNSİYET
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş