İnsanların Düşündükleri Kadar Fazla Veriye İhtiyaçları Yok

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Malcolm Gladwell Blink’te, iş görüşmeleri gibi belirli ortamlarda insanların büyük ölçüde nasıl sezgi temelli anlık kararlar verdiklerini anlatmıştı. Fakat yeni araştırmalar, insanların karar aşamasında çok bilgiye ihtiyaç duyacaklarını zannettiklerini ve kullanmayacakları verilere ödeme yapabildiklerini gösteriyor. Bir dizi deneyde katılımcılara sevip sevmediklerini anlayabilmek için kaç defa bir sanat eserine bakmak ya da bir meyve suyunu tatmak zorunda oldukları soruldu. Katılımcılar her defasında gerçekten ihtiyaç duyduklarından daha çok kez sanat eserine bakmaları ya da meyve suyu tatmaları gerektiğini düşündü. Katılımcılar, komik kedi videoları paylaşan bir e-posta servisinin yer aldığı bir denemede, abone olmaya karar vermeden önce kaç gün boyunca video içeren e-posta almaya ihtiyaç duyduklarını yine olması gerekenden fazla hesapladılar. İş başvurusu yazısı yazan MBA öğrencileri, işe alan yöneticilerin karar verebilmek için her başvuru sahibinden dört yazı görmek isteyebileceklerini öngördüler. Gerçekte ise yöneticiler sadece iki yazıya baktılar. Araştırmacılar insanların karara varmadan önce sabırla değerlendirecekleri bulgu miktarını genellikle gözlerinde büyütebildikleri ve kullanmasalar da bilgi edinmek için ücret ödeyebilecekleri sonucuna vardı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: VERİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş