CMO’nun Düşüşe Geçen Serveti

Temmuz 2020

Daha fazla içerik için

Pazarlama bir fonksiyon olarak ihtişamını mı yitiriyor? Araştırmacılar 1999 ile 2017 arasındaki 1500 S&P şirketinin en fazla maaş alan beş yöneticisini inceledi. Aşağıdaki grafik, C seviye çalışanların oranında zaman içindeki değişimi gösteriyor. CMO’lar göreceli olarak bir düşüş yaşıyor. Bunun muhtemel sebepleriyse teknoloji şirketlerinin bir anda çoğalması (ki bu şirketler geleneksel pazarlamaya daha az yatırım yapma eğilimindedir), perakendeciler ve üreticilerde azalma (pazarlama bu iki oyuncuya oldukça bağlı iş yapar) ve pazarlama kavramının daha fazla müşterinin bilgi almak için reklam yerine online kanalları kullanmasından ötürü kendi içinde yaşadığı değişim

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş