Ünlülerin Yer Aldığı Reklamlar Skandallardan Etkilendiğinde

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Accenture, AT&T, Gatorade, General Motors, Gillette, Nike, TAG Heuer ve diğer şirketlerin pazarlamacıları Aralık 2009’da zor bir kararla yüzleştiler. Bu şirketlerle reklam anlaşmaları olan Tiger Woods, gazetede yayınlanan ihanet haberlerinin ve bir araba kazasıyla sonlanan karısıyla sözde tartışmasının ardından, davranışı için resmen (aslında belli belirsiz) özür diledi ve golfe süresiz veda edeceğini açıkladı. İlerleyen günlerde daha müstehcen hikayeler ortaya çıktı. Şirketler Woods’u bırakmalı mı yoksa yanında kalmalı mıydı? Sonraki birkaç haftada Woods’u reklamlarında kullanan şirketlerin yatırımcıları, hisselerinin değer kaybetmesiyle 12 milyon dolar zarar ettiler. Şirket yöneticileri zararı nasıl azaltabileceklerini sormaya başladılar. Geçmişteki araştırmalar reklam anlaşması yapan bir ünlünün skandala karışmasıyla şirketlerin finansal açıdan mağduriyete uğradıklarını gösterdi. Fakat literatürde uygulanabilir herhangi bir yöntem bulunmuyor. Connecticut University’de pazarlama profesörü olan Stefan Hock şöyle diyor: “Zararı önlemek için şirketlerin ne yapabileceklerine hiç kimse bakmıyor.” Bundan dolayı Hock ve Freie Universität Berlin’den meslektaşı Sascha Raithel bu konuda çalışmalarına başladılar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş