Daha fazla içerik için

AMAZON’UN DAKİKA BAŞINA sattığı 4 bin ürünün yaklaşık yüzde 50’sini müşterilerin önüne kişiselleştirilmiş arama motoru çıkarıyor. Siteyi ziyaret ettiğinizde algoritma 353 milyon ürünün arasından seçtiklerini, sizin o anda ne isteyeceğinize dair öngörüsü doğrultusunda sıralıyor. Bu tavsiyeleri gerçek dünyaya ait “varlıklar” (Amazon’un halihazırda hakkında bilgi topladığı her şey; örneğin müşteriler, ürünler, satın alımlar, olaylar ve konumlar) ve onların aralarındaki ilişkilerin ve karşılıklı ilişkilerin dijital bir temsili olan ve evrilmeye ara vermeyen Amazon satın alım çizgesini (graph) destekliyor. Satın alım çizgesi sitedeki tarama verileri ile Prime Video’daki seyir, Amazon Music’teki dinleme ve Alexa destekli araçlardaki verileri bir araya topluyor. Algoritmaları, çeşitlilik (tavsiye edilen ürünlerin birbirlerinden ne kadar farklı oldukları), tesadüf (ne kadar şaşırtıcı oldukları) ve yenilik (ne kadar yeni oldukları) gibi faktörleri hesaba katan işbirlikçi filtreleme tekniğini kullanarak yeryüzündeki en sofistike tavsiyelerden bazılarını oluşturuyorlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş