Ofiste Duygularınızı Gizlemeli misiniz?

Temmuz 2020

Daha fazla içerik için

Tim Bower

İş arkadaşlarınız özel hayatınızda sıkıntılar çektiğinizi biliyorsa mutluymuş gibi mi davranmalısınız yoksa probleminizi kabullenmeli misiniz? Yeni bir araştırma bu konuda yol gösterici nitelikte. Araştırmacılar yapılan altı adet deney kapsamında mutluymuş gibi davranan deneklerin, her ne kadar daha az dürüst görünseler de profesyonel ortamlarda diğer deneklere göre daha fazla işe alındığını ve bu insanlara daha çok güvenildiğini gözlemledi. İlk deneyde katılımcılar yöneticiymiş gibi davrandı. Kurgusal bir çalışanı ankette verdiği cevaplara göre değerlendirerek kritik bir görevi bu çalışana verip vermemeyi kararlaştırdılar. Katılımcıların yarısına çalışanın sıkıntılı veya üzgün ruh halini cevaplara yansıttığı, diğer yarısınaysa duygularını cevaplara yansıtmadığı anket sonuçları verildi. Anketleri inceleyen katılımcıların, görevi neşeli görünen sonuçlara sahip çalışana vermeye daha eğilimli olduğu gözlemlendi. Ardından yapılan deneyler de bu sonucu destekledi ve bu durumun çoğunlukla göstermelik mutluluk, yeterlilikle ilişkilendirildiği için yaşandığını gösterdi. Göstermelik mutluluk yılmazlığı ve mesleki hedeflere bağlılığı işaret ediyordu.iliş

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş