Multitasking Yaptığınızı Düşündüğünüzde İşinizi Daha İyi Yapacaksınız

Eylül 2019

Daha fazla içerik için

Multitasking becerimizle gurur duyuyor olabiliriz fakat bilişsel bilim insanları, kesin konuşmak gerekirse böyle bir şey olmadığını söylüyorlar: Aktif dikkat gerektiren etkinliklerin çoğu eşzamanlı olarak gerçekleştirilemiyor. Bu nedenle yalnızca bunlar arasında hızlıca gidip gelmekle kalıyor ve genellikle kötü sonuçlara ulaşıyoruz. Yeni araştırmalarsa yanılsamalarımızı yerle bir etmemenin bir gerekçesi olduğunu gösteriyor: 32 araştırmada aynı anda iki iş yaptığını, örneğin dersi dinleyip not tuttuğunu düşünen insanlar aynı işi tek bir görev olarak gören, yani ders notu tuttuğunu düşünen insanlardan daha başarılı oldular. Kendini aynı anda birden fazla görev yapan bir kişi olarak tanımlayanlar yukarıdaki senaryoda daha çok ve daha kaliteli notlar aldı. Bunun yanı sıra kelime bulmacalarında, video deşifrelerinde ve matematik problemlerinde daha iyi olduklarını kanıtladılar. Araştırmacılar bunun katılımın artmasından ileri geldiğini söylüyorlar: Multitasking meydan okuyan bir iş olarak görüldüğü için insanlar bu konudaki yeterliliklerini göstermek istiyor. Araştırmacılar “Birden fazla görev üzerinde çalışmak performansa zarar veriyor [olsa da] ... bir faaliyeti bileşenlerine ayırmak ve sadece çoklu görev yapıyor algısını oluşturmak insanların performansını artırabilir” diyor ve ekliyor: “Ayrıca insanlar çoktan multitasking’e koyulmuşlarsa, çoklu görev yaptıklarının bilincine varmalarını sağlamak işe olan katılımlarını artıracak ve daha iyi performans göstermelerini yardımcı olacaktır.”

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: ÜRETKENLİK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş