Daha fazla içerik için

Stuart Bradford

Yanlış anlaşılmalar kötü bir durumu daha da olumsuz bir yöne çekebilir. BoeIng CEO’su Dennis Mullenburg, 4 Nisan tarihinde neredeyse imkansız bir görevle karşı karşıya geldi: Biri Ekim 2019 diğeri Mart 2019’da toplamda 346 yolcunun ve çalışanın ölümüne sebep olan iki 737 Max jet kazası için özür dilemesi gerekiyordu. Boeing kamuoyu tarafından çoktan suçlu bulunmuştu, şimdiyse Muilenburg halkın güvenini yeniden kazanmalıydı. Bir şekilde Boeing’in iki kazadaki rolünü üstlenirken aynı zamanda halkı şirketin gelecekte daha iyi olacağına da inandırmalıydı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: KENDİNİ YÖNETMEK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş