Dil Ar-Ge Harcamalarını Nasıl Etkiler?

Kasım 2020

Daha fazla içerik için

Nishant Choksi

Ar-Ge’ye yatırım seviyeleri ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişiklik gösteriyor. Araştırmalar ekonomik kuruluşlar ve kültürel değerlerdeki farklılıklara bazı açıklamalar getirdi. Yeni bir araştırma, farklı diller konuşan insanların farklı düşündüğüne dair kanıtlardan yararlanarak dilin de bu konuda bir rolü olduğunu buldu. Araştırmacılar 1996’dan 2013’e kadar 52 ülkede yapılan ulusal Ar-Ge yatırımlarına dair BM verilerine ulaştı. İnsanlar bu ülkelerin 15’inde zayıf gelecek zaman referansı (FTR) olan diller konuşuyordu; aralarında Almanca, Mandarin Çincesi ve Japonca bulunan bu dillerin belirli bir gelecek zaman kipi yoktu. Araştırmacıların analizi zayıf FTR’ın daha yüksek oranlarda Ar-Ge harcamalarına yol açtığını ve aynı zamanda daha fazla patent üretimiyle bağlantılı olduğunu gösterdi.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: İNOVASYON
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş