Aşırı Neşeli CEO’lara Dikkat Edin

Eylül 2019

Daha fazla içerik için

Ekonomist John Maynard Keynes, borsa ve ekonomiyi etkileyebilecek “hayvansal içgüdüler”den bahsetmişti. Ekonomistler, iş döngüsü ve piyasaların ne yöne gittiğiyle ilgili ipuçları için tüketici ve yatırımcı duyarlılığını düzenli olarak izliyorlar. Yeni bir çalışma, ruh halini ölçmenin başka bir yolunu vurguluyor: Yöneticinin duygudurumu. Yatırımcılarla yapılan üç aylık konferans görüşmelerinin deşifrelerinden ve 375 binden fazla belgeden oluşan 10-K ve 10-Q başvurularındaki yönetim tartışmalarından faydalanan araştırmacılar, Ocak 2003’ten Aralık 2014’e kadar her ay için tüm beyanlardaki olumlu ve olumsuz kelimeleri saymak için metinsel analiz araçlarını kullandı. İki kelime türü arasındaki farkı hesapladılar ve “aylık mali çizelgenin üslubu”na ulaşmak için kullanılan toplam kelime sayısına böldüler. Ardından bir sonraki ay, bir sonraki üç ay, altı ay, dokuz ay ve on iki ay sonrası için bütün hisse senedi getirilerini incelediler.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: EKONOMİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş