Cüneyt Varol

Roketsan İnsan Kaynakları ve Akademi Direktörü

“Sosyal Paydaşlarımızla Öğrenme Birliği İçerisinde Olmayı Önemsiyoruz”

11 Şubat 2022, Cuma

Yerli savunma sanayisinde 30 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Roketsan’ın İnsan Kaynakları ve Akademi Direktörü Cüneyt Varol’la Roketsan’ın gelenekselden yapıdan çıkarak yenilikçi insan kaynakları yönetimine nasıl evrildiğini tüm detaylarıyla konuştuk…

Günümüzde geleneksel insan kaynakları yönetiminden “stratejik” insan kaynakları yönetimine bir dönüşüm yaşanıyor. Roketsan’da bu kapsamda ne gibi değişimler gerçekleşiyor?

Deneyimlerimizden ilham alıp çalışana değer veren insan kaynakları stratejileriyle geleceğimizi tasarlıyoruz.

Roketsan olarak; “Ülkemizin geleceği için özgün, güvenilir ve çığır açan roket ve füze çözümlerinin lideri olmak” vizyonuyla ortaya koyduğumuz ürünler ve başarılı projeler en değerli sermayemiz olan nitelikli insan kaynağımız ve teknolojik altyapımızın bir ürünüdür. Bu doğrultuda “milli ve yerli, güvenilir, yenilikçi, cesur ve öncü, çevik ve çalışana değer veren” şeklinde belirlediğimiz öz değerlerimiz ile en değerli sermayemiz olan çalışanlarımızın kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak, esenliklerini önceleyen insan kaynakları projeleri geliştirdik.

Stratejik insan kaynakları yönetimi hedeflerimize ulaşırken ana felsefemiz; şirketin vizyonu ve misyonu ile hizalanmış, yalın ve çalışan dostu süreç ve sistem tasarımlarını çevik yönetim yaklaşımı ile ele almak.

Çalışan memnuniyetini odağında tutarak yalın ve çalışan dostu bir perspektifle yepyeni Roketsan Kariyer Yönetim Sistemi’ni geçtiğimiz yıl tasarladık. Tasarladığımız bu sistemle çalışanlarımızın uzun yıllar motivasyonunu yüksekte tutarak potansiyellerini performansa dönüştürmeyi hedefledik. Böylelikle çalışanlarımızın kariyer planlamalarındaki geçişkenliğin ihtiyaçlara göre daha çevik hale geldiği ve performans çıktılarının daha belirleyici olduğu bir sistem inşa ettik.

Yeni kariyer sistemimizle çalışanlarımızın kariyer yolunda ilerleyebilmesi için teknik ve yönetsel becerilerini tespit ederek bireysel bir plan dahilinde hedefler koyuyoruz. Aynı zamanda şeffaf yönetim anlayışımız ile çalışma prensiplerimiz doğrultusunda; iyi kurgulanmış bir ücret ve performans yönetim sistemiyle kurumdaki adalet ve güven duygusunu tesis ederek kurum kültürümüze uzun vadeli yatırım yapıyoruz.

Son derece titiz çalışmalar ve inovatif fikirlerle geliştirmiş olduğumuz yeni kariyer yönetim sistemimizin, savunma sanayii alanındaki birçok şirkete örnek olarak tavsiye edilmesi de bizler için gurur verici olmuştur.

Roketsan olarak misyonunuzun çalışanlarınız için değer yaratmak olduğunu biliyoruz. Bunu iyileştirmek için neler yapıyorsunuz? Roketsan mevcut çalışanlarının kişisel gelişimini güçlendirmek için ne gibi çalışmalar yapıyor?

Şirketimizin vizyon ve değerleri doğrultusunda oluşturduğumuz insan kaynakları stratejileri ile tüm çalışmalarımızda şirketimizi geleceğe taşıyacak en önemli değerimizin çalışanlarımız olduğu bilinciyle, onların üretkenliklerini gösterebilmelerine imkan tanımayı, gelişimlerini desteklemeyi, huzur ve güven ortamında bir çalışma ortamı sunmayı yani “çalışana değer veren” öz değerimizi odağımıza alıyoruz.

Çalışanlarımızın yetkinlik bazlı gelişim sürecini güçlendirmek için Roketsan Akademi bünyesinde kurduğumuz teknolojik altyapı sayesinde teknik, davranışsal, kurumsal ve kişisel gelişime yönelik eğitimleri yüz yüze, online ve dijital öğrenme platformumuz “e.Mobil” uygulamamız gibi birçok platformda tüm çalışanlarımıza eğitim gelişim olanakları sunuyoruz. Ek olarak, hazırladığımız yıllık faaliyet planı kapsamında VR (sanal gerçeklik) gibi farklı öğrenme yöntemleri ile tasarlanmış eğitim ve gelişim programlarımızı da başlattık.

Esenlik projelerinin hayata geçirilmesi noktasında çalışanların neler düşündüğünü ve neler hissettiğini onlara sormayı önemsiyor, bu kapsamda “Nasılsın?” demek için belirli aralıklarda bir araya geldiğimiz “Beyaz Sayfa Görüşmeleri” yapıyoruz. Bunun yanı sıra genel müdürümüzün katıldığı, online olarak gerçekleştirdiğimiz “Açık Kapı Toplantıları” ile çalışanımızın sesini dinliyor, deneyimlerine yönelik bireysel algılamalarını analiz ediyor ve gerekli aksiyonları çevik bir şekilde alıyoruz. Roketsan’ın daha ileriye taşınması için ortaya koyduğumuz kültürün şirket genelindeki sürdürülebilirliğini, çalışanlarımızın geribildirimleriyle gerçekleştirilebileceğimize inanıyoruz.

Stratejik planımız kapsamında uluslararası inovasyon ve gelişmeleri yakından takip etmek ve tespit ettiğimiz yeni yöntemlerle teknolojileri şirketimizde hayata geçirerek başarı hikayelerimize yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.

Yönetici ve yönetici adaylarımız için TEGEP ödüllü mtRS (More Than Rocket Science) Yönetici Yetiştirme Programımızı her yıl daha da zenginleştirerek yeniden başlatıyor; “Güçlü ekip güçlü lider” bakış açısıyla mevcut yöneticilerimiz için “MIT Sloan Liderlik Programı” ve “Pozitif Liderlik” gibi farklı gelişim imkanları sağlıyoruz.

Geliştiren Roketsanlı Programı ile iç eğitmen olmak isteyen çalışanlarımızla Roketsan Akademi’nin gücüne güç katarken kurumsal hafızamızı güçlendirmek, bilgilerimizi paylaşmak ve hedeflerimize beraber ilerlemek amacıyla “360° Mentorluk Programı”nı yürütüyoruz.

Sahip olduğumuz kurumsal sosyal sorumluluk bilinci kapsamında, içerisinde yer aldığımız ekosistemdeki sosyal paydaşlarımızla “öğrenme birliği” içerisinde olmayı önemsiyoruz. Bu doğrultuda çeşitli uluslararası projelerde aktif rol alıyor; sivil toplum kuruluşları ve özel öğrenci grupları ile işbirliği içerisinde eğitim ve gelişim programları tasarlıyoruz.

Roketsan yeni yetenekleri keşfetmek ve onları takımına almak için neler yapıyor?

Stratejik İK vizyonumuz doğrultusunda iş tanımına en uygun profili seçmenin yanında “yeteneğe” odaklanmayı tercih ediyoruz. Roketsan olarak yeni yetenekleri keşfetmek ve bu yetenekleri bünyemize katmak için genç yeteneklerle bir araya geleceğimiz birçok platformda yer alıyoruz. Yüz yüze ve online kariyer fuarları, üniversite sınıf tanıtımları gibi etkinliklerde; kariyer fırsatlarımız, çalışma alanları ve sosyal yaşam hakkında bilgilendirme yapıp, başvuru sayfamız ve kariyer platformlardan yayınladığımız ilanlarla başvuruları alıyoruz. Tam zamanlı çalışma fırsatının yanında RS Yetenek adını verdiğimiz staj, aday mühendislik gibi programlarımızla öğrencilere henüz mezun olmadan savunma sanayisi ile tanışma fırsatı sunuyoruz. Tutkuyla çalışan, işini seven, hedefi, ideali olan ve milli teknoloji hamlesini benimseyen yetenekleri ekiplerimize dahil ediyoruz.

Roketsan Akademi ne zaman faaliyete başladı? Akademi çalışanlara ne gibi destek sağlıyor bizlere bunlardan bahseder misiniz?

Roketsan Akademi’yi, ezber bozan ve örnek alınan yapısıyla yetkinlik temelli bir eğitim ve gelişim platformu olarak tasarladık. Çalışanlarımızın potansiyelini performansa dönüştürmek ve kariyer yollarında yanlarında yer almak üzere;

  • Yurt içi ve yurtdışı kaynaklı eğitim ve gelişim fırsatlarını çalışanlarımıza sunmak,
  • Yetkin insan gücü ve entelektüel sermaye oluşturmak,
  • Her alanda değişime uyum sağlamak,
  • “BİZ” bilincini güçlendirmek,
  • Kurumsal hafızayı desteklemek amacıyla Mesleki Mükemmellik Ana Dalı, İnovatif Liderlik Ana Dalı ve Sürdürülebilirlik Ana Dalı altında eğitim fırsatları sunuyoruz.

Takıma yeni katılan çalışanların oryantasyonu için düzenlediğiniz ‘Çılgın Roketçiler Zirvesi’ nedir? Ne gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor?

Çılgın Roketçiler Zirvesi Roketsan’da işe başlayan iki-altı ay arası deneyime sahip çalışanlarımız için düzenlediğimiz bir etkinlik. Roketsan Akademi Yörünge Programımızla Roketsan Ailemize katılan yeni çalışma arkadaşlarımızın kurumumuzu, bölümlerini ve görevlerini 360 derece tanımalarını ve tüm bunlara adapte olmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için, altı aylık sürede ve eş zamanlı yürüyen; ilk gün oryantasyonu, kurumsal oryantasyon ve bölüm Oryantasyonu şeklinde 3 aşamada gerçekleştirdiğimiz sürecin bir parçası da Çılgın Roketçileri Zirvesi.

Vizyonumuzu ve insan kaynakları ve akademi uygulamalarımızı daha yakından tanıtmak, ürünlerimiz ve projelerimiz hakkında bilgi paylaşmak, “Oryantasyon Çalıştayı” metodu ile oryantasyon sürecine dair görüşlerini moderatörlerimiz eşliğinde değerlendirmek ve “Çılgın Roketçiler Atölyesi” metodu (7 Kule Etkinliği / Takım Oyunu) ile Roketsan Ailesi olarak birlikte başarmayı deneyimlemek amacıyla düzenlediğimiz dopdolu bir program.

Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız da ifade ettiğim gibi en değerli sermayemiz olan nitelik insan gücümüze güç katacak ve ülkemize, yerli ve milli savunma sanayimize katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Yan haklar/destekler tarafından da biraz bahsedebilir misiniz? Pandemiyle getirdiği zorluklarla birlikte birçok çalışan için yeni ihtiyaçlar söz konusu oldu. Roketsan bu noktada nasıl aksiyonlar aldı?

Roketsan olarak, Covid-19 krizinin küresel çapta yaşandığı ve devam ettiği bu dönemde, krizin beraberinde getirdiği dinamikleri etkili yönetmenin bilinci ve sorumluluğu içerisinde hareket etme gayretindeyiz. Kurumumuzun ve çalışanlarımızın sağlık ve esenliklerini desteklemenin önemine inanıyoruz. Özellikle 2020 yılı içerisinde özel sağlık sigortası uygulamamızı çalışan odaklı bir yaklaşımla revize ederek çalışanlarımızın yanı sıra, eş ve çocuklarını da geniş bir yararlanma alanı bulunan sigorta kapsamına dahil ettik.

Şirketimizin farklı yerleşke koşullarına göre özelleştirdiğimiz ulaşım, yemek, araç tahsisi, araç yakıt yardımı, kreş/yuva yardımı gibi uygulamalarımızın yanı sıra; çalışanlarımızın memnuniyetini odağa alarak geliştirdiğimiz çeşitli destek uygulamalarımız da bulunmaktadır. Tüm çalışanlarımız işe girdikleri tarihten itibaren hayat sigortası kapsamına alınmaktadır.

Öte yandan lisansüstü eğitim çalışmalarını destekliyor, çalışanlarımıza yüksek lisans ve doktora izni imkânı sunuyoruz. Ayrıca eğitimi teşvik ile lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören çalışanlarımızı destekliyoruz.

Çalışanlarımızın en özel günlerinde biz de varız diyerek evlendiklerinde ve çocuk sahibi olduklarında hediyeler takdim ediyoruz. Ayrıca, çalışanlarımıza doğum günlerinde “bir gün izin” armağan ediyoruz. Son olarak gazi çalışanlarımızı da farklı destek uygulamaları ile destekliyoruz.

Çalışan annelerimize destek olmak amacıyla tam kapanmanın yaşandığı ve çocuklarımızın okullarının kapalı olduğu belirli bir dönem için, 10 yaşından küçük çocuğu olan kadın çalışanlarımız, hamile çalışanlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlarımıza kamu kurum ve kuruluşları uygulamaları ile paralel olarak idari izin kapsamına aldık.

Pandemi döneminde ayrıca risk grubunda olan çalışanlarımızı periyodik zamanlarda arayarak yalnız bırakmadık. Çalışan esenliği ve iyi oluş halini desteklemeyi önemsiyoruz. “Yansıma Serisi” ile çalışanların kendilerini tanıma yolculuklarında yansımalarını bulacakları bir paylaşım serisi başlattık.

Sonuç olarak çalışanlarımıza yönelik “Odağımız Sensin, Odağımız Memnuniyet” yaklaşımıyla projeler hayata geçiriyor, yenilerini tasarlıyoruz. Onlara “Esen Kal Değer Kat” derken kendilerini değerli hissettikleri bir kurum kültürü inşa etmeye çalışıyor ve savunma sanayimizin göz bebeği Şirketimiz için yüksek performans göstererek değer katmalarını hedefliyoruz. 

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş