Yönetici Olmak Herkes İçin Tatmin Edici Olmayabilir

Haziran 2021

Daha fazla içerik için

Yönetici olmak genellikle olumlu bir kariyer adımı olarak kabul edilir. Bu tür bir yükselme, bir kuruluşun çalışanına ve yetkinliklerine güvendiğini gösterir. Fakat birçok vakada görüldüğü üzere, bazı çalışanlar terfi aldıktan sonra hayal kırıklığına uğrayıp yeni pozisyonunu yeterince anlamlı bulmaz. Bu tür bir “yönetici bunalımına” girmek, insanları terfi aldıktan kısa bir süre sonra yönetici koltuğundan inmeye zorlayarak çalışanın kariyeri ve organizasyonu için potansiyel kayıplara yol açabilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş