Yapay Zeka Şeffaflığı Paradoksu

Şubat 2020

Daha fazla içerik için

Son yıllarda birçok alanda yapay zeka modellerinin yapım sürecinde, çok sayıda mantıklı nedenden ötürü daha fazla şeffaflık talep ediyor. Şeffaflık; tarafsızlık, ayrımcılık ve güven sorunlarını hafifletebilir. Bahsedilen sorunların ortaya çıkması gözleri ürünün üzerine olumsuz anlamda çekebilir ve marka itibarını zedeleyebilir. Apple’ın yeni kredi kartı işinde limitlerin cinsiyetçi bir şekilde belirlenmesi veya Amazon’un bir yapay zeka aracını kadınlara karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle almaktan vazgeçmesi gibi örnekler durumu net bir şekilde açıklıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: RİSK YÖNETİMİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş