Yapay Zeka ile Güçlendirilmiş Bir Şirket İnşa Etmek

Ağustos 2019

Daha fazla içerik için

Leonardo Ulian

En büyük sıkıntınız teknoloji değil kültür olacak. Yapay zeka (AI) birçok kişinin hayal ettiği kadar hızlı olmasa da iş dünyasının şeklini değiştirmeye başladı. Şu bir gerçek ki bugün AI tarladaki mahsullerin hasat edilmesinden bankalardaki kredilere kadar birçok alanda alınan kararlara rehberlik ediyor. Bir zamanlar bilim kurgu gibi görülen, tamamen otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri sunmak gibi konularda da ciddi yol alındı. Geliştirme platformları, işlemci gücü ve veri depolamadaki büyük atılımlar gibi teknolojik gelişmeler hızla çeşitleniyor ve maliyet anlamında daha uygun hale geliyor. Şirketler açısından AI yatırımları yapmak için uygun zamanmış gibi görünüyor. Gerçekten de bizim tahminlerimize göre AI önümüzdeki 10 yıl içinde küresel ekonomiye 3 trilyon dolarlık bir katma değer ekleyecek. AI’ın tüm bu potansiyeline karşın birçok şirketin AI konusundaki çabalarının yetersiz kaldığını görüyoruz. Binlerce yöneticiyle, şirketlerinin AI’ı ve ileri analitiği nasıl kullandıklarına dair anketler yaptık. Verilerimize göre geniş anlamda yaygınlığa ulaşacak yapısal uygulamalara odaklananların oranı sadece yüzde 8. Birçok şirket özel ve belirli alanlarda pilot projeler uygulama veya AI’ı tek bir süreçte kullanma yoluna gidiyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş