Sürdürülebilir Ürünleri Nasıl Pazarlamalısınız?

Mart 2024

Daha fazla içerik için

Şirketler sundukları ürünlerin sürdürülebilirlikle ilgili özelliklerini pazarlarken, genellikle temel bir gerçeği göz ardı ederler. Sosyal ve çevresel faydalar, müşterilerin kararları üzerinde temel ürün özelliklerinden daha az etkiye sahiptir. Herhangi bir satın alma işleminde, tüketiciler öncelikle ürünün belirli bir işlevi yerine getirmesine önem verir. Ancak bu işlevi yerine getiren bir ürün bulduklarında -ve ancak sürdürülebilirlik onlar için önemliyse- ek olarak sosyal veya çevresel avantaj sağlayan bir ürün arayacaklardır. Örneğin, kimse Fildişi Sahili’ndeki çiftçilerin çalışma koşullarını iyileştirmek için bir çikolata almaya karar vermez. İnsanlar çikolata satın alırlar çünkü her şeyden önce küçük bir zevk yaşamak isterler. Kimse iklim değişikliğini önlemek için elektrikli araba almaya karar vermez. İnsanlar ulaşıma ihtiyaç duydukları için araba satın alırlar; karbon ayak izlerini azaltmak yan bir faydadır.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş