Karmaşıklığı Dize Getirmek

Ocak 2020

Daha fazla içerik için

Tatiana Plakhova

Bir organizasyonun sistemlerine yapılan herhangi bir eklemenin sağlayacağı faydaların, maliyetlerinden fazla olduğundan emin olun. Karmaşıklık iş dünyasında eleştiri alıyor. Bu şaşırtıcı bir durum değil. Birbirinden çok farklı olmasına rağmen birbirine bağlı unsurlardan oluşan bir sistemin ya da organizasyonun nasıl işlediğini anlamak bilişsel bakımdan son derece zor olabiliyor. Ancak bu tür sistemlerin veya organizasyonların zor anlaşılır olması, onları kötü kılmıyor. Karmaşıklık, çok daha belirgin maliyetlerine ek olarak özellikle dinamik ve belirsiz ortamlarda kritik faydalar sağlıyor. İlerleyen sayfalarda karmaşıklığın doğası, faydaları ve maliyetleri hakkındaki fikirlerimizi anlatmak ve iş hayatında karmaşıklığın nasıl yönetileceği konusunda yol göstermek için iş dünyası, biyoloji ve fizik konusundaki deneyimimizden ve bakış açımızdan yararlanacağız.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş