Ekosistem Pazarlama: Geleceğin Sürdürülebilir Sistem Mühendisliği

Ocak 2020

Daha fazla içerik için

Şirketlerin yaşam süresi günden güne kısalıyor. Bunun çok çeşitli sebepleri olsa da en önemli sebeplerinden biri olarak şirket liderlerinin şirketi destekleyen ekosistemi anlamamasını gösterebiliriz. Ekolojik denge bozulduğunda bir tür yok olabileceği gibi bir şirket de ekosistemindeki bir veya daha fazla unsur olumsuz yönde değiştiğinde hayatta kalmakta zorlanabilir. Bu nedenle rekabetin değişen yapısından ciddi ölçüde etkilenen ve kendilerini yok olmanın eşiğine getiren dönüşümleri anlamaya çalışan, bunlara etki etmenin yollarını arayan çok sayıda şirkete rekabeti geleneksel bakış açısıyla düşünmekten vazgeçmelerini ve artık bağlamın değiştiğini anlatmak gerekli. Bu bağlam, şirketlerin çevreyi ve bu çevre içinde yer alan diğer oyuncularla birlikte değişime uyum sağlamalarını ve gerek işbirliği gerekse çatışma içeren süreçleri görmezden gelme miyopluğundan kurtulmalarını sağlayacak ekosistem pazarlama gerçeğinde yatıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş