Daha fazla içerik için

Markaların uluslararasılaşma sürecinde nasıl bir konumlandırma ve pazarlama stratejisi izlemeleri gerektiği hâlâ tartışılan bir konu. Markalar küreselleşmenin başlangıç aşamasında, dünyadaki tüm pazarların zaman içerisinde evirilerek birbirine benzeyeceğini düşünerek daha küresel bir strateji izlemeyi doğru buluyordu. Zaman içerisinde ülkelerin özellikle kültürel açıdan birbirinden farklı olduğu ve uzun vadede bu farklılıkları koruyacağı görüldü. Pazarda hem küresel hem de yerel markalara yer olduğu, hatta küresel markaların yerel ögeleri göz önünde bulundurarak özellikle pazarlama eylemlerinde (ürün, fiyat, dağıtım ve promosyon karmasında) yerelleşerek glokal stratejiler izlemelerinin daha faydalı olacağı ortaya çıktı. Bu konu etrafındaki akademik çalışmalar belirli aralıklarla sürdürülüyor, hatta Ali Kutay Eryiğit, Harvard Business Review Türkiye’nin Mayıs 2019 sayısında kendi yarattığı CULMAR Modeli sunarak uluslararası pazarlama alanında bir atılım gerçekleştirdi.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: MARKALAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş