Evren Karabulut

InvestAZ Genel Müdürü

“Hedefimiz Yatırım Araçlarını Daha Erişilebilir Kılmak”

15 Ağustos 2022, Pazartesi

Geçtiğimiz birkaç yılda Türkiye’de yatırım araçlarına olan ilgi artmış durumda. Giderek artan dijitalleşme ve genç nüfusun teknolojiye olan ilgisi de bu artışta önemli bir paya sahip. InvestAZ de günden güne daha dijitalleşen dünyada temassız yatırım anlayışını hayata geçirmek için yola çıkan isimler arasında. InvestAZ Genel Müdürü Evren Karabulut ile yola çıkış hikayelerini, yatırım alanında elde ettikleri başarıyı, e-yatırım platformlarını ve InvestAz’ın önümüzdeki dönem için hedeflerini konuştuk.

Bize InvestAZ’ın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Bireysel yatırımcı pazarında lider olma vizyonuyla 2013 Mayıs ayından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren geniş yetkili bir aracı kurumuz.  Sahip olduğumuz çeşitli finansal yatırım araçlarını ülkemizde binlerce müşterimize sunuyoruz.

InvestAZ olarak Türkiye yatırım aracılığı pazarını büyütmek ve yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız tüm bireysel yatırımcıların yeni ve farklı uygulamalarımızdan faydalanmasını sağlamak.

Dokuz yıl önce yatırım yapmanın herkesin hakkı olduğunu söylüyorduk. Bugün yatırımın demokratikleşmesinin ve tabana yayılmasının ülke ekonomimiz ve hane halkı gelirlerinin artması açısından ne büyük önem taşıdığını görebiliyoruz. Bu doğrultuda yatırım araçlarının daha erişilebilir olabilmesi ve her kesimden insanın yatırım yapabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kurumsal şirketlere halka arz ve sermaye piyasalarında finansal danışmanlık hizmetleri de sunan InvestAZ’nin, uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR tarafından “Yatırım Yapılabilir Şirket” notuna layık görülmesi doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olarak bize gurur veriyor.   

E-yatırım platformları artık aktif bir şekilde hayatımıza giriyor. E-yatırım platformları bize geleneksel yatırım yöntemlerinin yanında ne gibi yenilikler getirecek?

InvestAZ olarak piyasadaki en rekabetçi fiyatlar ile müşteri maliyetlerini azaltarak yatırımcılar için en iyi işlem koşullarını yaratıyoruz. Sahip olduğumuz teknolojiyle etkin banka entegrasyonuyla otomatik para transferi, VİOP, Hisse Senedi ve Foreks piyasasını tek hesaptan takip etme ve tek dokunuşla yatırım yapma imkânı, hızlı destek talebi oluşturarak, müşteri temsilcileriyle hızlıca iletişime geçme kolaylığı, döviz çeviriciler, analizler, ekonomik takvim gibi yatırım yönlendirme araçlarına tek ekrandan kolayca erişme gibi imkanları kolaylıkla yatırımcılarımızla buluşturuyoruz.

Siz bir e-yatırım platformu olarak rekabet avantajınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Türkiye, hem regülasyonlar hem de bireysel yatırımcının bakış açısı ve eğitimi boyutlarında , gelişmiş bir bireysel yatırım ortamı için gerekli tüm süreçleri hızla gerçekleştiriyor. Temassız ve dijital yatırım teknolojileriyle yatırım tabana daha çok yayılacak. Kısa bir süre önce yenilediğimiz InvestAZ Yatırım Mobil Uygulaması bunun somut bir örneği. Biz de önümüzdeki beş yıllık dönemin dünyamız için bir kırılma noktası olacağına inanıyoruz. Bu kırılma noktasında da e-öğrenme ve e-yatırımın kritik önemi olacak. Yatırımlarımızı ve planlarımızı bu çerçevede yapıyoruz. Dijital İşlem Platformlarının, uzaktan erişim kolaylığı ile hem yatırımcılarımıza hem de çalışanlarımıza sağladığı konforu daha da iyi yerlere getirmeyi istiyoruz.

Son dönemlerde dijitalleşmenin önemi her alanda kendini göstermeye başladı. InvestAZ için dijital yatırımların önemi nedir?

Son birkaç yılda Türkiye’de farklı yatırım araçlarına olan ilginin arttığını gözlemliyoruz. Artan dijitalleşme ve genç nüfusumuzun teknolojiye olan ilgisi bu hızlı artışta önemli bir pay sahibi. Türkiye’deki ilk günlerimizden bu yana finansal teknolojilere yatırım yapıyoruz. Elbette finansal okur-yazarlığın da teknoloji alanında yaşanan gelişmelere paralel şekilde yaygınlaşması gerekiyor. Bilinçli ve bireysel kararlar alabilen bir yatırımcı profilinin Türkiye’nin geleceğinde önemli roller oynayacağına inanıyoruz. Tüm dünyada temassız ekonomi anlayışı yaygınlaşırken biz de böyle bir dünya içerisinde ‘temassız yatırım’ anlayışını hayata geçirmek istiyoruz. Bu anlayış çerçevesinde, yatırım yapmanın A’dan Z’ye tüm basamaklarında dijitalleşmeyi ön plana çıkartarak ilerliyoruz. Hızla büyüyen girişimcilik ekosisteminde start-up’lar için daha güçlü büyüme fırsatları doğacaktır. Bu nedenle biz de önümüzdeki yıl içerisinde yatırımcılar ile bu fırsatların değerlendirilmesi yönünde yatırımlar yapıyoruz. Böylece melek yatırımcılık kavramını dijital çözümlerle yeni ve güçlü Türkiye ekonomisi için gerekli olan start-up’lar ile buluşturma çabasındayız.”

InvestAZ Yatırım Eğitimleri’nden bahseder misiniz?

Borsada kolay para kazanma söylemlerinin gerçeği yansıtmadığının altını çizmemiz gerekiyor. Borsa emeğin, analizlerin ve öngörünün kazandırdığı bir yapıdır. Risk, bireysel seviyede alınır. Dolayısıyla yatırımcılara elektronik ortamda hem kendi risklerini alabilecekleri hem de birikimlerini değerlendirebilecekleri bir ortamı sektör olarak sunmamız gerekiyor. Tüyolara değil bilgiye ve çalışmaya güvenmek gerekiyor. Bu nedenle yatırım eğitimlerini kurulduğumuz ilk andan itibaren çok önemsiyoruz. InvestAZ olarak “Yatırım Herkesin Hakkı" sloganıyla çıktığımız yolda, yatırım araçlarının daha erişilebilir hale gelmesi için hem teknoloji yatırımlarımıza hem de finansal okur-yazarlık eğitimlerine ağırlık veriyoruz.

InvestAZ Yatırım olarak önümüzdeki yıl için hedefleriniz neler?

Türkiye’deki ilk günlerinden bu yana finansal teknolojilere yatırım yapan bir şirket olarak önümüzdeki beş yılın vizyonunu finansal hizmetlere ve yatırım araçlarına erişimi kolaylaştırma ve finansal hizmetleri demokratikleştirme odaklı olarak şekillendireceğiz. 2027’ye kadar Türkiye’de her haneden bir hane ekonomisinin yatırımlarını yöneten bir yatırımcının bulunmasının ulaşılabilir bir hedef olduğunu düşünüyoruz. 

InvestAZ olarak sermaye piyasasının yeni katılımcılar ile büyümesine önderlik etme, piyasanın genişlemesini ve böylece atıl tasarrufların ülke yararına yönlendirilmesi de en önemli hedeflerimizden biri.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş