Furkan Filiz

23 Direktörü

''23’ün Temaları, Liderlerin Sahip Olması Gerekenleri İfade Eder.''

27 Eylül 2022, Salı

Üniversite hayatı ve sonrası, bireylerin hayata ve kendilerine dair bolca keşiflerle dolu olduğu zaman dilimleri. Bu sebeple deneyimlemek, keşfetmek, keşiflere ortak insanlara denk gelebilmek; belki de bu yaşlardaki en büyük kırılım noktalarından. İşte tam bu sebeple bu röportajda; okulların deneyimden uzaklığına, nitelikli ve değer üreten kişileri destekleme kapasitesinin darlığına istinaden kurulan etki odaklı ‘’23 Serüveni’’ ile tanışacağız. Bu sene 15 Ekim’de Zirve 23 ile başlayacak bu serüveni, 23 Direktörü Furkan Filiz ile konuştuk.

Pek çok gençlik organizasyonu ve liderlik eğitimi içerisinden 23’ü ‘’Gerçek tecrübe odaklı’’ mottosuna getiren ve farkılaştıran nedir? Bu mottoyu, bünyenizde bulunan farklı faaliyetlerde nasıl uyguluyorsunuz?

Tecrübe kazanmanın en hızlı yolu eyleme geçerek, bir şeyleri gerçekleştirerek, yani yaparak sağlanır. Bizler de tecrübe etmenin kıymetini tüm süreçlerimizde barındırmaya çalışıyoruz. Zirveden başlayan bu deneyim tasarımı Akademi 23 ve Atölye 23 adımlarında da devam ediyor.

Akademi 23 kapsamında; Harvard Business School vaka çalışmaları yaklaşımına paydaş markayla birlikte sağladığımız eğitim, vakaya ilişkin fabrika ziyareti veya saha gezisi adımlarını da ekleyerek bir model geliştirdik. Eğitim ve ziyaretler sonrasında vaka çalışmasını gerçekleştiriyoruz ve proje grupları önerilerini gerçek karar vericilerle CEO ile Roundtable aşamasında paylaşma ve tartışma şansı buluyor.

 Atölye 23 sürecimizde ise 9 Liderlik temasına odaklanıyoruz ( Belirsizlik, Şüphe, Merak, Tutku, Cesaret, Vicdan, Denge, Huzur, Devrim). Soyut olan bu kavramları tecrübe edebilecekleri fiziksel aktivitelerle ilişkilendirerek bu duygu ve hissiyatları yaşamalarının ardından, atölye çemberinde bir araya gelerek üzerine düşündüğümüz egzersizler yapıyoruz. Belirsizlik ve şüphe için kürek ve kano, tutku ve cesaret için yelken, denge ve huzur için snowboard ve kayak aktiviteleri ile gerçek tecrübeyi odağa alıyoruz.

Gençleri değer odaklı güçlendirmeye, desteklemeye çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak; gençlerin iş dünyasına hazırlık aşamalarında okul dışı ne gibi programların içerisinde bulunması onlara sürdürülebilir faydalar sağlıyor?

Üniversite, ortamı gereği tasarlanmış bir eğitim yapısı ve oyun alanı sınırlı bir ortamdır. İş dünyasının sınırsız seçenekleri arasında yol bulmak ve kendini inşa etmek için gerçek iş ortamlarına temas etmek ve tecrübe edinmek çok önem arz ediyor. Üniversitenin çerçevesi çizilmiş steril ortamının aksine, bilinmeyenin çok olduğu insan faktörünün iş süreçlerinde nasıl etkili olabileceği gibi birçok tecrübeyi elde edebilmek adına iş dünyasıyla gerçek temas sağlayarak tanımak kıymetli bir konumdadır. Kısacası okulun dışındaki ortamları tanımak ve temas kurmak, okul sonrası sürece dair karar almayı kolaylaştıran bir etkide olabiliyor.

 Uluslararası stajlar, sektörün farklı alanlarındaki profesyonellerle tanışmak ve ziyaret ederek informal ilişkiler geliştirmek farklı iş yapış şekillerini ve dinamiklerini anlamak; alternatifleri görmeyi sağlıyor ve vizyonu genişletiyor. Bunlar kişinin başta kendisinden beklentisini anlamasına, sonrasında iş dünyasının kişiden beklentisini anlamasına büyük katkı sağlayabiliyor. Dolayısıyla 23 gibi programlar bu yolculukta bireysel olarak yapılamayacak birçok fırsatı oluşturan platformlar olarak konumlanıyor. Üniversite döneminde bu fırsatları anlamlı bir şekilde değerlendirmek kişiye kendisiyle ilgili karar verme sürecine katkı sağlayabiliyor.

Bir gün süren ve oldukça kalabalık bir kitleyi ağırlayacağınız Zirve 23’te deneyim odaklı bir yapıyı nasıl sağlamayı hedefliyorsunuz? Zirvedeki oturumlarınızı ve tüm yıl boyunca sürecek etkinlik planınızı nasıl ve neden 9 farklı tema çerçevesinde planlıyorsunuz? Bu temalar size nasıl bir yol haritası oluşturuyor?

Bir fikri gerçekleştirmek istediğinizde, öncelikle bu fikri gerçekleştirecek bir ekibe ihtiyaç duyarsınız. Ekibin ise bazı özelliklere sahip olması gerekir. 23’ün temaları da aslında liderlik kavramı üzerine bir araştırma yaptığınızda bir liderin sahip olması gereken ya da karşılaşacağı kavramları ifade eder. Belirsizlik içinde yol alabilmek, şüpheyi doğruyu bulmak için bir araç olarak kullanabilmek, bilinmeyeni bulmak üzere merak etmek aslında aklı kullanarak fikirsel bir yolculuğunda içinde olduğumuzu gösterir. Akılla başlayan bu yolculuk kalple devam eder. Vicdan, en doğru karar vericidir. Hayatın içinde dengeyi yakalayarak aldığımız kararlarla huzuru tesis etmeyi mümkün kılar. Tüm bu ortamı sağlaya bilmek için aksiyona geçmemize imkan sağlayan cesaret ile yola çıkar tutku ile devam ederiz. Böylece daha iyi bir dünya için harekete geçerek yenilikleri, iyilik devrimini gerçekleştirebiliriz.

Zirve 23’de bu sebeple 9 tema çerçevesinde oturumlara ayrılıyor. Oturum aralarındaki deneyim alanlarında bu temaları hissedebileceğiniz özel alanlar tasarlıyoruz. Sahne tasarımında tüm görsel tasarıma kadar bu temalarla beraber şekillenmiş bir deneyime tüm üniversite öğrencilerini davet ediyoruz.

Zirve 23’ü planlamadan önce ne gibi bir ihtiyaç analizi yaptınız? Hem zirve hem de tüm 23 serüvenini düşündüğünüzde, yola çıkış hikayeniz ve dertlendiğiniz konular nelerdi?

Türkiye’de üniversite öğrencilerine yönelik kapsamlı ve global bir program inşa etmek odağında yola çıktık. Akademik gelişimden ziyade, fikirsel gelişime ve tecrübe edinimine odaklayarak özel bir deneyim yaşatmak üzere bir program tasarladık. Böyle bir fiziksel deneyimi ve saha tecrübesini odağına alan bir platform olması için Türkiye’nin başarılı üniversitelerinin kıymetli öğrencilerine yönelik özenle tasarlanmış bir program geliştirerek bu kıymeti göstermeyi kendimize hedef edindik. Böylece kendilerine güvenlerini desteklemek ve değer verildiğini hissettirmek bizim odağımızda yer aldı. Türkiye’nin nitelikli insan kaynağına bir yatırım ve değer olarak bu süreçte elimizden gelenin en iyisini global düzlemde yapıyoruz. Paydaş markalarımızla da bu vizyonda bir araya getiriyoruz.

23; gençlere seslendiği gibi, oldukça da genç bir ekibe sahip. Genç bir ekiple faaliyet göstermenin hedef kitlenizle kurduğunuz bağda etkisi oluyor mu?

Genç bir ekip olmamızın en güzel yanı, 23’lülerde kurduğumuz doğal bağ sonucu birlikte hareket ediyor olmak. Bizler de geribildirim kültürüyle tüm süreçlerimizi değerlendirerek hep daha iyisini birlikte geliştirebileceğimize inanıyoruz. 23 ekibi ve tüm paydaşları da bu sebeple 23 kapsamında bir araya gelmekten her zaman çok mutlu oluyor. Bizlerin de en büyük motivasyonu bu aile ekosistemini sürdürülebilir bir yapıyla devam ettirmek ve daha büyük kitlelerle bu süreçleri oluşturmak.

23’ü bir ‘’neden doğduğunu fark etme yaşı’’ olarak görüyorsunuz. Sizce böyle amaçsal bir farkındalığa sahip olmak, bir gencin hayatında nelere sebep oluyor? Bu farkındalığa sahip gençler, kurumlara ve markalara neler katabilir oluyorlar?

Mark Twain’in bir sözünden ilhamla bizler de üniversitenin bittiği artık kendi rotamızı oluşturmaya başladığımız yaş dönemi olan 23’ü işaret etmek istedik. Bu farkındalık, öğrencilerin sonraki 10 yıllık sürecine çok önemli katkıları olan ve belki de kendi doğrularını erkenden bulmalarına destek olan bir süreci doğurdu. Böylece gelişim alanını keşfeden bireyler; bulundukları ortamlara, kurumlara kendilerini daha etkin ve iyi hissederek dahil olabilecekler. Kendi rotasını keşfetmiş olacaklar.

Tüm 23 serüveni boyunca Akademi 23 ve Zirve 23 başta olmak üzere pek çok şirketle partnerlikler gerçekleştiriyorsunuz. Bu partnerliklerde nelere dikkat ediyorsunuz? Şirketlerle bir ortaklık inşa ederken, gençlerin hangi ihtiyaçlarını ve kurumların hangi gereksinimlerini göz önünde bulunduruyorsunuz?

Türkiye’ye değer katan ve gençliğe destek vermek isteyen markalarla birlikte 23 sürecini geçekleştiriyoruz. 23’lü olarak seçilen öğrencilerin farklı saha tecrübelerini edinmeleri ve sektörleri tanıması için enerjiden lojistiğe, ulaşımdan turizme, e-ticaretten finansa kadar farklı alanlardan markalarla paydaşlıklar yapıyoruz. Paydaş firmalarla 23’lüleri Akademi 23 kapsamında vaka çalışmasında bir araya getiriyor ve firmalara hem vaka çözümleri sunuyor hem de tersine mentorlük fırsatı sunuyoruz. Aynı zamanda 23’lüler de firmayı yakından tanıma fırsatı bularak vaka çözümlerini üst düzey yöneticilere sunuyor, etkili yöneticiler ve CEO ile tanışma fırsatı yakalıyor.

Son olarak, önümüzdeki Zirve 23’te ve 2 yıl sürecek 23 serüveninde; katılımcıları neler bekliyor? Kimler 23’lü olmaya adaydır?

Kendini geliştirmek isteyen, kendine farklı tecrübeler kazandırmak isteyen tüm üniversite öğrencilerini 23’lü olmaya, Zirve 23’e bekliyoruz. Bu sene ‘’İzleme, İzini Bırak’’ mottosuyla bir araya geleceğimiz Zirve 23’te; birbirinden farklı etkili liderin öyküsü, şirketlerin deneyim alanları, canlı performanslar, sürprizler ve dinamik bir 23 ekibi katılımcıları bekliyor. İş dünyasından, sanat, bilim ve spor dünyalarından kıymetli konuşmacılarımızdan gün boyu farklı tecrübeler dinleyecek katılımcılarımız; deneyim alanlarıyla ve gün sonu konseriyle zengin bir atmosfere katılacaklar.

23’lüler Akademi 23 etkinliklerinde eğitimler, saha gezileri, vaka çalışmaları, CEO ile buluşma; Atölye 23 etkinlikleri içinde ise kürek, kayak, yelken gibi spor takımlarıyla 23’ün temalarını içselleştirebilecekleri bir serüvene dahil olacaklar. Gerçek tecrübeyi edinecekleri sosyal girişim projeleri geliştirecek ve takım çalışması dinamiklerini bir süreç içerisinde edinerek proje geliştirme süreçlerine dair kazanımlar sağlayacaklar.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş