Tedavilere Gereğinden Fazla mı Ödeme Yapıyoruz?

20 Kasım 2014, Perşembe

Çoğu ABD merkezli 50’den fazla sağlık hizmeti sağlayıcısıyla yapılan saha araştırması pek çok maliyet kısma girişiminin aslında daha yüksek maliyetlere ve daha düşük kaliteye yol açtığını ileri sürüyor. İdareciler genellikle gider kalemlerini azaltmaya ve görülen hasta sayısının hacmini artırmaya çalışıyorlar. Böylece hemen finansal kazanç elde edebiliyorlar. Bununla beraber, mükemmel hasta sonuçları elde etmek için gerekenleri dikkate almaksızın yapılan bu kesintiler uzun vadede daha yüksek bir fatura çıkarıyor. İdareciler bir sağlık sorunlarının tedavi döngüsünde oluşan tüm maliyetleri klinik çalışanlarıyla işbirliği içerisinde incelemeli. Böylece kıyas, geliştirme ve standardizasyon süreçlerinde toplam maliyeti düşürecek ve hizmet kalitesini iyileştirecek bolca fırsat keşfedeceklerdir.

Robert S. Kaplan ve Derek A. Haas’ın “Sağlık Hizmetleri Maliyetlerini Düşürmemenin Yolları” adlı makalesinden uyarlandı.

Ayrıca Dr. Toby Cosgrove ve Dr. Thomas H. Lee’nin “Doktorları Sağlık Devrimine Katmak” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş