Uzaktan Çalışanlar İşe Daha Az Bağlılık Gösteriyor ve İşi Bırakmaya Daha Yatkınlar

Ekim 2019

Daha fazla içerik için

Dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar özgürlük ve esneklik istiyorlar. Şirketlerin sunduğu en yaygın esneklik biçimiyse uzaktan çalışma imkanı. Benim şirketimin ve Virgin Pulse’ın 2017’de 10 farklı ülkeden katılımcıyla gerçekleştirdiği yeni bir araştırmada, dünya üzerinde çalışanların üçte birinin sürekli veya sık sık uzaktan çalıştığını gördük. On yıl öncesiyle kıyaslandığında uzaktan çalışanların sayısı yüzde 115 arttı. Ben de neredeyse sekiz yıldır evden çalışıyorum ve bağımsızlığın, özerkliğin ve ev ile iş arasını beş saniyede kat etmenin avantajlarını yaşıyorum. Bu avantajlara rağmen kendimi çoğunlukla yalnız, yalıtılmış ve ekibime daha uzak hissediyorum çünkü onlarla nadiren yüz yüze görüşebiliyorum ve 500 metrekarelik bir apartman dairesine hapsolmuş vaziyetteyim. Çalışmamız; Amerika, Almanya, Polonya, Avustralya, Hindistan, Güney Afrika, Singapur, Çin, Brezilya ve Birleşik Krallık’ta 2 binden fazla çalışan ve yöneticiyle görüşmenin sonucunda, uzaktan çalışanların üçte ikisinin ekipleriyle iç içe olmadığını ve üçte birinden fazlasının ekibiyle asla yüz yüze zaman geçirmediğini ortaya koydu. Yine de çalışan ve yöneticilerin yüzde 40’ından fazlası bunun daha sağlam ilişkiler kurmaya yardımcı olacağını ifade etti.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş