Üretim Maliyetlerini İfşa Etmek Yarar Sağlıyor

Eylül 2019

Daha fazla içerik için

Şirketler bir ürünün üretim maliyetini nadiren ifşa ediyor. Ancak yeni bir araştırma bunu daha sık yapmaları gerektiğini ortaya koyuyor. Büyük bir Amerikan üniversitesinin yemek hizmetleriyle yapılan bir saha deneyinde müşterilere satışa sunulan tavuk çorbasına dair iki ibareden biri gösterildi: Bunlardan biri içindekiler listesi, diğeriyse her bir içeriğin maliyetinin yanı sıra işçilik maliyetini gösteren bir listeydi. Beş hafta boyunca, 50 saati aşan öğle yemeği satışı sırasında maliyetleri gören müşteriler bir kase çorba almaya diğerlerinden yüzde 21 daha yatkındı. Cüzdanlar, seyahat paketleri, tişörtler gibi çeşitli ürünler içeren farklı beş deneyin sonucu da aynı oldu ve bu durumun nedeni hakkında fikir verdi. Araştırmacılar bu durumu, “Şirketler maliyetlerine genellikle sıkı sıkıya korunan sırlar muamelesi yapsa da mevcut araştırma, maliyetleri ifşa etmenin potansiyel avantajlarına işaret ediyor” diye açıklıyor ve ekliyor: “Tıpkı insanların hassas bilgileri açığa vurduklarında olduğu gibi, şirketlerin böyle yapması güveni artırabilir ve şirketler ile tüketiciler arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırabilir.”

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş