Daha fazla içerik için

Organizasyonun içindeki ve dışındaki uzmanlar arasındaki iletişimi güçlendirerek daha fazla değer yaratmanın yolları Çoğu yönetici, çalışanların var olan sınırların ötesine geçip işbirliği içerisinde çalışabilmesi için siloları yıkmanın ne kadar önemli olduğunu kabul etse de, bunu başarmakta zorlanır. Bu, anlaşılabilir bir durumdur çünkü siloları yıkmak inanılmaz derecede zordur. İş yerindeki ilişkilerinizi düşünün: Üstlerinizi ve astlarınızı aklınıza getirin. Sonra, yaptıkları işler bir şekilde sizinkilerle temas eden, başka fonksiyonlardaki, birimlerdeki veya coğrafyalardaki insanları ele alın. Günlük işlerinizde hangi ilişkiler daha öncelikli? Bu soruyu dünyanın dört bir yanındaki şirketlerde çalışan yöneticilere, mühendislere, satış görevlilerine ve danışmanlara yöneltiyoruz. Aldığımız cevap neredeyse her zaman aynı oluyor: Dikey ilişkiler. Oysa “Müşteriler için değer yaratmak söz konusu olduğunda en önemli ilişkiler hangileri?” diye sorduğumuzda cevaplar değişiyor. Günümüzde inovasyon ve iş geliştirme fırsatlarının büyük çoğunluğu iş fonksiyonları, ofisler ya da organizasyonlar arasındaki ara birimlerde yatmaktadır. Kısacası çoğu müşterinin talep ettiği ancak şirketlerin geliştirmek için büyük çaba harcadığı entegre çözümler, yatay işbirlikleri gerektirir. Yatay ekip çalışmasının değeri yaygın biçimde kabul edilmektedir. Tamamlayıcı uzmanlığa sahip meslektaşlarını bulabilmek için kendi silolarının dışına erişebilen çalışanlar daha fazla öğrenir, daha fazla satış yapar ve daha hızlı beceri kazanır. Harvard’dan Heidi Gardner, sınır ötesi işbirlikleri daha fazla olan firmaların müşteri sadakatlerinin ve kârlarının daha yüksek olduğunu saptadı. İnovasyonun disiplinlerarası işbirliğine olan bağımlılığı arttıkça, dijitalleşme işletmeleri akıl almaz bir hızla dönüştürdükçe ve küreselleşme insanların ulusal sınırların ötesinde çalışmasını giderek daha çok gerektirdikçe ara birimlerde proje yürütebilecek yöneticilere olan talep artmaya devam ediyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş