Kadınların Kariyerlerinde Engel Olan Liderlik Kaygısı, Erkeklerde Avantaja Dönüşüyor

Mart 2022

Daha fazla içerik için

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Arzu Karakulak ve Koç Üniversitesi’nden Profesör Zeynep Aycan liderlik kaygısını ele alan üç aşamalı bir araştırma gerçekleştirdi. Çalışma, kadın ve erkeklerin liderlik kaygılarının onların liderlik rolünü üstlenmelerinde ve yöneticileri tarafından liderliğe uygun görülmelerinde ne derece etkili olduğunu inceliyor. Kadın lider sayısının azlığına, bunun bir nedeninin de kadınların liderlik konusunda erkeklerden daha kaygılı olmalarına dikkat çeken çalışma, “Kadınlar daha kaygılı oldukları için hem kendileri hem de başkaları tarafından liderliğe uygun görülmüyor olabilirler mi?” sorusuna cevap arıyor. Araştırmada kadınlar için elde edilen sonuçlar büyük ölçüde beklendiği gibiyken, erkekler için elde edilen bulgular oldukça şaşırtıcı. Sonuç:

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş