Daha fazla içerik için

Spencer Lowell

1994, yılıydı. Matematikçi Peter Shor, klasik transistörlü bir bilgisayarın milyarlarca yılda yapabileceği dev sayıları asal çarpanlarına ayırma işlemini bir kuantum bilgisayarla birkaç günde gerçekleştirmeyi sağlayan bir kuantum hesaplama algoritması geliştirdi. Bu çığır açan bir buluştu zira asal çarpanlara ayırma günümüzde mevcut şifreleme ve bilgi güvenliği altyapısının temelini oluşturuyor. Yedi yıl sonra IBM’den bilim insanları bu algoritmanın nasıl işlediğini (çok küçük de olsa) bir kuantum makinesinde sergileyerek kuantum bilgisayarların geliştirilebileceğini ve Shor algoritmasının uygulanabileceğini ilk kez kanıtladılar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş