İnsanları Bir Kişinin Büyük Bir Etki Yaratacağına İnandırmak Bağışları Artırıyor

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Küçük bir hareketin büyük bir etkisi olabileceği fikri, bankalara yapılan saldırılar ve işçi grevlerinden isyan ve devrimlere kadar değişen olayları açıklamak için kullanılmıştır. Yeni bir araştırma bu durumun başka bir alandaki potansiyelini inceliyor: Bağış toplama. Yapılan beş araştırmada cevaplarının istenen sosyal eşiğin ötesinde kitlesel davranışlara neden olabileceği söylenen (“Katılım oranımız yüzde 74, sizin eyleminiz bizi yüzde 75 hedefimize ulaştıracak”) kişilerin eyleme geçme ihtimallerinin diğerlerine göre çok daha fazla olduğu saptandı. Çalışmalardan birinde 331 kişiye aç çocukları beslemek amacıyla gerçekleştirilen bir kitlesel fonlama projesi hakkında bilgi verildi. Bazı katılımcılara organizasyonun hedefine ulaşması için bir bağışçıya daha ihtiyaç olduğu söylendi. Bir alt grubaysa hedefe ulaşmanın o ana kadar yapılmış tüm bağışları ikiye katlayacağı söylendi. Her iki grubun üyelerinin, kontrol grubunun üyelerinden daha fazla bağışta bulunması daha olasıydı. Takip eden sorular, o büyük etkiyi yaratacak potansiyel kişi olmanın insanlarda sorumluluk ve suçluluk duygusu uyandırdığını gösterdi: İnsanlar bağışçıları yüzüstü bırakmak istemediler. Bu, bağışların artmasında aç çocuklara duydukları sorumluluk duygusundan daha fazla işe yaradı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PSİKOLOJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş