İklim Krizine Nükleer Savaşa Hazırlanır Gibi Hazırlanmak

Haziran 2024

Daha fazla içerik için

İklim krizi artık atom bombasından daha büyük yıkımlara sebep olabilecek bir sürece evrildi. Ama hızla çözüm sağlamak mümkün. İklim krizi, nükleer savaş gibi ciddi bir tehdide karşı hazırlanmaya benzer. Ünlü oyuncu Cillian Murphy’nin baş rolünde oynadığı Oppenheimer filminde, atom bombasının nasıl geliştirildiğini izlemiştik. Bu süreçte, Nazilerin atom bombasıyla güçlenme riski, uluslararası alanda ABD’nin gücünü artırma ihtiyacını doğuruyordu. Almanya’dan önce davranmak, ABD’nin uluslararası arenaya güçlü bir tehdit savurmasını sağlayacaktı. Böylece, olası soğuk savaş rakiplerine de göz dağı verebilecekti. Oppenheimer bu argümanı kabul ettiğinde, çölün ortasında sıfırdan bir şehir kurdurdu. Onunla çalışmayı kabul eden onlarca bilim insanını, aileleriyle birlikte Los Alamos’a, aynı argümanla taşıdı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş