Ekosistem Ekonomisinde Stratejiniz Ne Olmalı?

Eylül 2019

Daha fazla içerik için

Catherine Nelson

İşte sormanız gereken beş soru... Nestlé, tek kullanımlık kapsül kahve markası Nespresso’yu pazara sürmeye hazırlanırken müşterilerin bu kahveyi içebilmek için bir makineye ihtiyacı olacağının farkındaydı. Bu nedenle şirket, birkaç kahve makinesi üreticisinin kapısını çaldı. Müşterilerine Jura, Krups veya Braun gibi spesifik bir marka almalarını söylemek yerine birden fazla üreticinin olduğu bir seçenek listesi sunmayı tercih etti. Kapsül ve kapsülün arayüzü patentli olduğu için hiçbir üretici izin almadan Nespresso’ya uyumlu bir makine üretemiyordu. Nespresso bu yaklaşımla aslında bir ekosistem tasarlıyordu. Ekosistem, birden fazla sektöre yayılan ve yönetilen bir ağ olarak tanımlanır. Bir ekosistemde yer alan şirketler ortak kabul edilmiş standartlar çerçevesinde faaliyet gösterir ve kimi zaman da ortak bir platform üzerinden ürün ve servislerini sunarlar. Bu şirketler kendi aralarında dışarıda kalanların kıramayacağı kadar güçlü bağlantılar kurarlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: STRATEJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş