Daha fazla içerik için

Rose Wong

Köşedeki ofise geçmek için en doğru sıçrama tahtası hangisi? Bu sorunun cevabı değişiyor. Yeni CEO’ların büyük çoğunluğu hâlâ şirket içinden seçiliyor: 2020’de S&P 500 şirketlerinde yeni CEO’ların yüzde 77’si şirket içi terfilerle bu rolü üstlendi. Bununla birlikte, 20 yıl önce CEO rolüne terfilerin yüzde 76’sını oluşturan COO’lar gittikçe arka plana düştüler ve yakın zamanda bölüm başkanları tarafından geride bırakılacak gibi görünüyorlar. Ne var ki yeni bir araştırmaya göre, her iki gruptan seçilenlerin de göze çarpan sonuçlar verme ihtimali en yüksek değil. C-seviye yöneticilerden veya bölüm başkanlarından daha alt seviyeden atanan kıdemli başkan yardımcısı veya genel müdür gibi liderler, yani “Sıçrayan CEO’lar” şirketlerini en iyi performansa taşıma konusunda en yüksek olasılığa sahip.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş