Cinsiyete Dayalı Ücret Farkını Kapatmak Herkes için Faydalı

Mart 2022

Daha fazla içerik için

Herkesin bildiği üzere, unvan ve vasıftan bağımsız olarak erkek çalışanlar kadın çalışanlardan ortalama olarak daha fazla kazanıyor. Ancak yeni düzenlemeler sayesinde, cinsiyete dayalı genel ücret farkı istatistiklerine ek olarak artık tek tek şirketlerin de ücret verileri halka açılacak. 2018’de Birleşik Krallık, tüm şirketlerin ücret farkı verilerini halka açık bir web sitesinde sunmalarını gerektiren bir düzenleme getirdi. Bu yılın başlarında ABD’de diğer eyaletlerin ardından Illinois, 100’den fazla çalışanı olan firmaların çalışan ücret istatistiklerinin, cinsiyet ve ırk kriterlerine göre raporlanmasını ve ayrıca bir eyalet web sitesinde yayınlanmasını zorunlu kıldı. Peki, firmaların ücret eşitliği durumlarının daha görünür hale gelmesi şirketleri ve müşterilerini nasıl etkileyecek?

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş