Teknoloji Dünyasında Çeşitlilik Sorununu Nasıl Çözülür?

6 Şubat 2015, Cuma

Teknoloji sektörünün kanıtlanmış bir çeşitlilik sorunu var: Kadın istihdam düzeyleri çok düşük. Kadınlara karşı örtük önyargılar burada apaçık devreye giriyor. Kasıtlı müdahale olmadığı sürece bu türden önyargılar kalıcı hale geliyor. Şirketler sektörel çeşitlilik kompleksi sonucu göstermelik işe alımlar gibi standart yaklaşımlar, hassasiyet eğitimleri, mentorluk ağları kurmak ve kadınları daha iyi müzakereciler yapmak gibi ufak davranış değişiklikleri benimsiyor. Oysa bir organizasyon çeşitlilikten yoksun kaldığında, düzeltilmesi gereken çalışanlar değil, iş sistemleridir. Bu sorunu çözmek için “önyargı yıkıcılar” tasarlamalısınız.

  • Organizasyonunuzdaki kadınların hangi cinsiyetçi önyargılarla karşı karşıya kaldığını tespit etmelisiniz.
  • Sorunun çözümüne yönelik kilit metrikler belirleyin. Bu çalışmayı üstlenen her firma dört süreci dikkatle düşünmeli: İnsanların nasıl işe alındığı, işlerin nasıl dağıtıldığı, performans değerlendirmeleri sırasında neler olduğu, ücretlerin nasıl belirlendiği. Ayrıca, şirket kültürel göstergeleri araştırmalı. 
  • Önyargıyı değerlendirip, kilit metrikleri belirledikten sonraki adımınız önyargıya müdahale etmek, metriklerde düzelme olup olmadığını izlemek ve ardından herhangi bir gelişme olmuyorsa, müdahaleleri yoğunlaştırmak olmalı. 

Joan C. Williams'ın HBR Ekim 2014 sayısında yayınlanan, "Teknoloji Dünyasında Çeşitlilik Sorununu Çözmek" isimli makalesinden uyarlanmıştır.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş