Değişmek İstiyorsanız Taktiğe Değil, Hedefe Odaklanın

26 Ocak 2015, Pazartesi

Herkesin hayatında memnun olmadığı bazı durumlar var elbette. Önemli olan, bu durumları ortadan kaldırma konusunda yeterince kararlı davranarak hareket etmek. Aksi takdirde sonsuza kadar aynı sorunları yaşayıp bunlardan şikayet etmeye mahkum olabilirsiniz. Bugüne kadar değişim yolunda attığınız adımlar size başarıyı getirmediyse, bir de bu yöntemleri deneyin:

  • Değişiminize engel olan şeyi bulmak. Çok emek sarf etmenize rağmen davranışlarınızda hiçbir değişimin olmadığı alanları tespit edin. Sonra, gerçek hedefinizi saptayabilmek için resme biraz daha uzaktan bakın.
  • Diğer taktikleri gözden geçirin. Sabahları işe başlamadan önce spora gitmeyi aklınıza koydunuz fakat bunu bir türlü rutine çeviremiyorsanız, belki de sorun sabahları spor yapacak kadar enerjik olmamanızdadır. Zamanlamanın önemini gözden kaçırmayın.
  • Her hafta bir hipotezi test edin. Örneğin bir hafta işten sonra bisiklete binerken, bir sonraki hafta uyumadan önce evde egzersiz yapmayı deneyin. En etkili olanını bulduğunuzda, o saatlere toplantı veya diğer etkinlikleri denk getirmemeye çalışın.

Elizabeth Grace Saunders’ın “Kalıcı Değişimin Anahtarı: Taktiğe Değil Hedefe Odaklanmak” isimli yazısından uyarlandı.

Ayrıca, “Kişisel Amaçlara Ulaşırken Atılacak Adımlara Dikkat!” isimli tüyo da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş