SPONSORLU İÇERİK - NETAŞ

Test Uzmanları Uzaktan Daha da Güçlü

13 Kasım 2020, Cuma

Bilişim teknolojileri, pandemi süreciyle başlayan yeni düzene en hızlı ayak uyduran sektör oldu. Örneğin Apple, Microsoft ve Twitter pandeminin ilk başladığı günden itibaren çalışanlarını uzaktan çalışmaya teşvik etti. Normalde uzaktan çalışma yönteminin en yaygın biçimde uygulandığı bu sektörde sadece yazılımcıların uzaktan çalışabileceği gibi yaygın bir inanış söz konusu. Test uzmanlarının sürekli uzaktan çalışabilir olmasıysa kafalarda soru işaretlerinin doğmasına neden oluyor. Gerçekten de test uzmanları uzaktan nasıl çalışabilir ki? Oysa çevik yaklaşım, birçok profesyonel için olduğu gibi test uzmanlarının uzaktan çalışabilmesini de mümkün kılıyor. Uzaktan çalışan test uzmanlarının üretkenliğini artıracak diğer unsurlar olarak da karşımıza test otomasyon ve yeni test teknolojileri çıkıyor. Gelin, uzaktan çalışan çevik ekiplerin bu teknolojiden yararlanarak nasıl daha fazla değer yaratabileceğine birlikte bakalım.

Çevik yaklaşımların biz çalışanlara kazandırdığı oldukça fazla yetkinlik olduğunu düşünüyorum. İşin bütününü görmek ve sahiplenmek, çalışmalarda bir disiplin yaratmak, daha hızlı ve çevik olabilmek için yeni çözümler üretebilmek, mühendislik pratiklerinden ve yeni teknolojilerden faydalanmak bunlardan bazıları. Çalışanın kendini özgür ve değerli hissederek, takımıyla kenetlenerek değer üreten bir amaç uğruna çalışması fikri iş yapış şeklimizi tümüyle değiştirdi. Çevik felsefe ve değerlerini gerçekten özümsemiş ekipler için uzaktan da olsa yakından da olsa çalışmak artık problem değil. Business Agile 2020 araştırması, yaşadığımız bu zor zamanlarda çevik çalışan ekiplerin sisteme daha hızlı uyum sağladığını bize gösterdi.

Müşterilerini memnun eden ve kaliteli ve ürünlerin üretilmesi noktasında, uzaktan çalışan çevik ekiplerde yer alan test uzmanlarına çok fazla görev düşüyor. Kalite ve risk algısının ekipler tarafından benimsenmesi ve bu amaçla geliştiriciler için erken uyarı sistemi olan test otomasyon teknolojilerinin kullanılması oldukça önemli. Manuel yöntemlerin gittikçe azalıp otomasyon yaklaşımlarının kullanılması ekiplerin daha etkin çalışmasını sağlıyor. Test otomasyon ürünleri sayesinde ekiplerde yer alan test uzmanları kısa sürede test senaryolarını yazıp geliştirme sürecinde testi en erken safhada yaparak ekiplerin sorunsuz ürünler geliştirmesine destek oluyor.

Mobil dünya ve kullanıcılarının yarattığı, değişim hızının maksimum olduğu bir ekosistemde geliştirmelerin hemen yapılıp kullanıcılara hemen ulaşması kritik önem taşıyor. Bu bağlamda her ne kadar test otomasyon teknolojilerinden faydalansanız da test uzmanlarının farklı marka modelde ve işletim sistemine sahip mobil cihazlarla test yapmaları gerekiyor. Geliştirmecilerin, test uzmanlarına bu farklı cihaz ve modelleri ulaştırmaları gerekiyor. Ofiste yan yana çalışırken cihazların taşınması problem değildi ama şimdi evden çalışan test uzmanlarına cihazların ulaştırılması zaman ve para kaybına neden oluyor. İşte tam da bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için cihaz parkurları hem test uzmanlarının hem de geliştiricilerin imdadına yetişti. Artık test uzmanları uzaktan istedikleri marka, model ve işletim sistemine sahip cihazlara bağlanarak testlerini rahatlıkla yapabiliyorlar. Ayrıca test uzmanları cihaz parkurlarına bağlanan test otomasyon ürünleri sayesinde maksimum fayda sağlayacak şekilde testlerini yapıyorlar.

Herkese ulaşan ürünleri geliştirmek, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde çözümler üretmek ve bu işi en kısa sürede yapabilmek bugün üzerinde en fazla konuştuğumuz konu. Ürünle ilgili hızlı geribildirimlere ihtiyacımız var. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan yüzlerce deneyimli test uzmanının ürününüzü kullanıcı gözüyle, çok çeşitli lokasyonlarda ve çok çeşitli marka model bilgisayar, tarayıcı ve telefonlar kullanarak test etmesi ve hızlıca size fikirlerini ürün piyasaya çıkmadan iletmesi işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kitle Test platformları sayesinde deneyimli test uzmanları bir araya gelerek ürününüzü test edip geribildirimleri size veriyor. Birkaç saatlik testle ürününüz hakkında ilk izlenimler ve görüşler elinizde oluyor.

Uzaktan test yapma fikri oldukça işe yarıyor gibi görünüyor, öyle değil mi? Test uzmanları, gelişen test teknolojileri ve ürünleri sayesinde ofis dışında oldukça verimli çalışabilecekler ve bunu yaparken ekiplerine güç katmaya, müşterilerini memnun edip değer üretmeye devam edecekler.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş