SPONSORLU İÇERİK - KOLEKTİF HOUSE

Kurumsal şirketler neden esnek çalışma alanlarını tercih ediyor?

6 Eylül 2021, Pazartesi

Küresel salgın tüm iş dinamiklerini geri dönülmez bir biçimde değiştirdi. Dünya genelinde alınan kısıtlama tedbirleriyle uzaktan çalışma başlangıçta zorunluluk olarak iş hayatına dahil olsa da gelinen noktada uzaktan çalışmanın verimliliği artırdığının kanıtlanmasıyla pek çok kurumsal şirket hibrit çalışma modeline ve esnek ofis alanlarına yöneldi. 

Kolektif House’un düzenlemiş olduğu anket çalışması da bu gerçekliği destekliyor. %60’tan fazlası orta ve üst düzey yöneticilerden oluşan katılımcıların %77’si salgın sonrasında da hibrit çalışmaya devam edeceklerini bildiriyor. Ankete katılan firma sahiplerinin %85’i esnek ofis alanlarını ya şu anda kullandığını ya da önümüzdeki zaman planlamaları içerisinde değerlendirdiğini belirtirken, %60’a yakını çalışan memnuniyeti için ofis alanı tasarımı ve çalışma alanı stratejilerinin öncelikleri olduğunu aktarıyor.

Merkez ofislerini küçültüp çalışanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde uydu ofisler kurarak, ev de dahil olmak üzere her yerden çalışmayı benimseyen kurumsal şirketlerin bu kararındaki temel etkenler ise şöyle sıralanıyor:

Maliyet avantajı

Teknolojinin hızlanması, mobilitenin artması, şirketlerin teknoloji alt yapılarına ciddi yatırımlar yapması sayesinde tüm ekiplerin her gün bir arada olması ihtiyacı ortadan kalkıyor. Ticari bir alan satın almak ya da uzun vadeli sözleşmelerle kiralamak yerine demirbaştan teknolojik alt yapıya herhangi bir ön yatırım gerektirmeyen, resepsiyondan ikramlara birçok hizmeti bir arada sunan esnek ofis çözümleri sayesinde şirketler geleneksel bir ofise kıyasla yüzde 20 ila 40 arasında tasarruf sağlıyor. 

Esneklik & çeviklik & özgürlük

Bu yeni yapılanma şirketlerin büyüme/küçülme kararları doğrultusunda ofis alanını hızlı bir şekilde dönüştürmesinde kuruma nihai çeviklik sunup, şirketleri özgür kılıyor. Ekipleri de iş akışlarına göre çalışacakları alanı belirleme noktasında özgürleştiriyor. 

Network ağı

Esnek çalışma alanları şirketlere geniş bir network ağı sunuyor. Ekiplerin sektör ya da sektör dışından çalışanlarla bir arada olması yeni iş birliklerinin kapısını aralamakla kalmıyor, aynı zamanda çalışanların etkileşimini artıracak ortam sağlayarak fikir alışverişinde bulunmasına ve farklı bir bakış açısı kazanmalarına da olanak tanıyor. Bu da çalışan üretkenliğini ve verimliliğini artırıyor.

Verimlilik & motivasyon & çalışan bağlılığı

Öte yandan şirketler esnek çalışma alanlarını tercih ederek çalışan memnuniyetini, motivasyonunu ve bağlılığını artırma noktasında da büyük bir avantaj yakalıyor. Tasarımlarıyla ilham veren çalışma alanları motivasyonu ve verimliliği besliyor. 

Tam da bu noktada Kolektif House geliştirdiği her ihtiyaca uygun ofis çözümleriyle çalışma hayatındaki dönüşümde öncü rol üstleniyor. Şirketlere ve çalışanlara en optimum faydayı sağlayacak ofis çözümünü planlamak için her kuruma özel çalışma alanı stratejisi geliştirerek öncelikle ihtiyaçları belirleyen Kolektif House, bu ihtiyaçlar doğrultusunda kurumsal, bireysel, inovatif çözümleri ve bu çözümler üzerinden sunduğu kombinasyonlar ile şirketleri ofis alanı belirlemede esnekliğe ve çevikliğe kavuşturuyor. Kolektif Enterprise ile 50 kişilik orta ölçekli şirketlerden 1.000 kişilik kurumsal şirketlere kadar kurumların spesifik ihtiyaçlarına cevap veren verimli çalışma alanı çözümleri sunan Kolektif House, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli büyüklükteki çalışma alanını bulup, kurumun tercihleri kapsamında tasarlayıp, tüm operasyonel süreçlerini üstleniyor. Böylece şirketler için ön yatırım maliyetleri ortadan kalkarken, tek paydaş olarak Kolektif House ile tüm süreçlerin konsolide edilip tek elden tek faturayla yönetilebilmesi verimliliği artırıyor. Buna ek olarak kurumlar esnek sözleşme şartları ile büyüme/küçülme durumlarında alan optimizasyonu yapılabilme imkânına kavuşurken, merkez ofislerde azalan metrekarelere karşılık, paylaşımlı alanların da ofis alanına dahil edilmesiyle daha verimli ve geniş çalışma alanına sahip oluyor. Çalışanların tüm Kolektif ayrıcalıklarından yaralanmasının yanında etkileşime ve yaratıcılığa olanak sağlayan mimari tasarım da  çalışan memnuniyetini artırıyor.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş