Stuart Bulley

Couchbase EMEA İş Ortağı Kanal Yöneticisi 

Lior Tagor

Couchbase Türkiye ve EMEA Başkan Yardımcısı

“Veritabanı Şirketlerinin Farklı Teknoloji ve Sürüm İhtiyaçlarını Bir Arada Topluyoruz.”

23 Mayıs 2023, Salı

Teknoloji ve inovasyonların hızla geliştiği bu dönemde veriye olan talep gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu artan talep sonucunda şirketler esnek yapılı ve yönetim kolaylığı sağlayan sistemlere ihtiyaç duyuyor. Couchbase EMEA İş Ortağı Kanal Yöneticisi Stuart Bulley ve Couchbase Türkiye ve EMEA Başkan Yardımcısı Lior Tagor ile teknoloji ve inovasyonun doğurduğu ihtiyaçlar, Türkiye’de planlanan çalışmalar ve veri güvenliği üzerine konuştuk.

Öncelikle Couchbase'in hem küresel hem de Türkiye’deki pozisyonu hakkında konuşmak istiyorum. Mevcut istatistikler nelerdir? Gelecek ve şu an için mevcut bir planınız ve ayrıca 2023 için herhangi bir iş planınız var mı?

Couchbase küresel bir şirket. Başardığımız her şey, başarmayı planladıklarımıza yön veriyor. Couchbase olarak oldukça güçlü bir teknolojiye sahibiz. Veriye olan talep artmaya devam ettikçe küresel düzeyde gelişmeye devam ediyoruz. Oldukça hızlı gidiyoruz, farklı coğrafyalarda büyümeye devam ediyoruz ve diğer şirketler küçülmeye giderken biz işe alımlara devam ediyoruz. Türkiye bizim için stratejik ve çok önemli bir pazar olarak öne çıkıyor ve buradaki varlığımız hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Türkiye'deki yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz. Modern Couchbase teknolojisini daha fazla Türk firmasına sunma amacı taşıyoruz.

Couchbase için Türkiye'nin özellikle sizin sektörünüzde neden önemli bir pazar olduğunu biraz daha açar mısınız?

Türkiye'de teknoloji ve inovasyonların hızlı bir şekilde büyüdüğünü, arttığını görüyoruz. Yüksek teknoloji açısından Türkiye’de işlerin iyi gittiğini söyleyebiliriz. Türkiye'de sürekli büyümekte olan bir start-up sahnesi var. Firmalar fırsat buldukça modernize oluyor ve bulut teknolojilerini yavaş ama istikrarlı bir şekilde benimsiyor. Bu firmalara yardımcı olacak iyi bir operasyonel veri platformuna ihtiyaç var. Couchbase’in en stratejik müşterilerden bazıları Türkiye’de. Finans, perakende veya başka bir sektörde, Couchbase için son derece inovatif ve ilgi çekici birçok kullanım senaryosu bulabilirsiniz. Yatırım açısından bakıldığında, Türkiye'deki ortaklarımız teknolojimizi kullanarak işlerini büyütebilir ve ayrıca yerel uzmanları ve dil yeteneklerini bizlere sağlayarak ülke içindeki erişimimizi genişletmemize yardımcı olabilir. Couchbase’in eşsiz teknolojisi, büyük ölçüde geliştirilmiş performans ve maliyet tasarrufu sağladığından, özellikle içinde bulunduğumuz olumsuz küresel ekonomik durumun etkilerini azaltmak adına anlaşmalar yapmanın gerçekten büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Teknolojimiz, kullanım senaryolarının da gösterdiği üzere kendini kanıtlamış bir teknolojidir. Couchbase'in müşterilerine sunduğu tüm avantajlar, birlikte çalıştığımız firmalarda olumlu etkiler bırakıyor.

Küresel düzeyde müşteri portföyünüzü nasıl tanımlarsınız? Burada anahtar kelimenin veri olduğunu ve Couchbase’in veri ile ilgili inovasyonlara öncülük eden bir şirket olduğunu biliyoruz. Buna istinaden, iş ortaklarınız hangi tür şirketler?

Couchbase, verileri hızlı bir şekilde bilgiye çevirebilmesiyle benzersizdir. Bu bilgiye ihtiyaç duyan bir kişi veya makine olabilir. Dolayısıyla; bir web sitesinde gezinmek, bir web sitesinde oturum açmak ve erişim kontrolünü almak gibi insanların veya makinelerin dahil olduğu ve devreye girdiği her alanda varız. Couchbase işte bu noktada öne çıkarak yüksek müşteri memnuniyeti sağlar. Şirketlere, kullanıcılarına harika bir deneyim yaşatma yeteneği sağlıyoruz.

Couchbase'in diğer modern veritabanı şirketlerinden farkı nedir? Sunduğunuz deneyimden bahsedebilir misiniz?

Müşterilerimizin buluttaki veritabanını yönetebilecekleri ve senkronizasyon sağlayan gömülü veritabanı ile mobil cihazlara yükleyebilecekleri mobil çözümümüzün fark yarattığını söyleyebiliriz. İnternet erişiminizin olmadığı çevrimdışı zamanlarda dahi veri girişi yapmaya devam edebilirsiniz. Bağlantı, doğrudan veri tabanından senkronize edilerek yeniden kurulur. Bu kapasite mobil deneyimi başka bir seviyeye çıkardığı gibi konumların ve GPS'in kritik önem taşıdığı lojistik gibi sektörler için hayatidir. Sunduğumuz mobil deneyim, bizi diğer şirketlerden ayırıyor. Couchbase aynı zamanda oldukça kapsamlı bir çözümdür. Bir şey geliştirmek isteyen bir şirketin veritabanına ihtiyacı olduğunu düşünelim. Verileri tutmak ve veritabanından çekmek için bir yere ihtiyaçları var. Birkaç ay sonra bir veritabanına sahip olduklarında başka bir hizmet başlatmaları gerekecektir. Veriler için bir sorgu diline ihtiyaçları olacaktır. Sorgu için kullanacakları yöntem, en yaygın dil olan SQL veya tam metin araması olabilir. Stuart'ın da bahsettiği gibi bulutta olmak ve hızlı olmak isteyeceksiniz. Milyonlarca doları milyonlarca kullanıcıya ölçeklendirmek gerekecektir. İşte böyle bir durumda, lisansını ödeyeceğiniz yaklaşık altı veya yedi farklı teknoloji kullanmak durumunda kalırsınız. Farklı teknolojiler ve farklı sürümlerin senkronizasyonunu yapmanız gerekecektir. Couchbase'de hepsine bir arada sahibiz. Bu nedenle uçtan mobil cihaza ve sunucuya kadar size her şeyi sunan geniş kapsamlı, multimodal bir platformdur.

Şirketlerin verilerini nasıl koruyorsunuz? Ne tür bir veri koruması sunuyorsunuz?

Farklı yöntemlerimiz var. Verilerin korunması oldukça önemli bir konu ve Türkiye dışında Avrupa Birliği Genel Koruma Tüzüğü, Türkiye içinde KVKK prosedürlerine uyuyoruz. Bunun veri korumasının sadece bir yönü olduğunu söyleyebiliriz. Verilerin korunması ayrıca, zararlı yazılımlar ve virüs saldırıları gibi güvenlik konuları ile de ilgilidir. Couchbase olarak veri güvenliğini çok ciddiye alıyoruz. Verileri elimizden gelen her şekilde koruyoruz. GDPR'ye uyuyoruz. Diğer protokollerde de çok güçlü bir güvenlik düzeyine sahibiz. Dışarda kalan yığınlar için de şifreleme protokolleri kullanıyoruz. Veri güvenliği sürekli gelişen bir konu olmakla birlikte, biz Couchbase olarak şu anda dünyanın en büyük şirketlerinin verilerini koruyoruz. Platformumuz; devlet, sağlık, finansal hizmetler ve veri korumanın kritik önem taşıdığı diğer pek çok sektörde şirketler tarafından kullanılıyor. Şu anda dünyanın en büyük şirketi için bir kimlik doğrulama kullanım örneği oluşturuyoruz. Bu da veri güvenliğinin en önemli önceliklerimizden biri olduğunu kanıtlar nitelikte.

Herhangi bir veri koruması sistemi olmayan ve bulut ortamına taşınmamış geleneksel bir şirket bunu isterse nasıl yapabilir?

Mümkün olan en basit şekilde başlamak için yönetilen bir veritabanı olan Capella adında bir platformumuz var. Capella çözümümüzü kullanarak verilerinizi buluta taşıyabilirsiniz. Tekliflerimizden biri olan Capella, geleneksel platformlarda sunduğumuz tüm işlevlere sahiptir. Capella ile size, platformumuzu yönetilen bir veritabanı olarak kullanma seçeneği sunuyoruz ki bu Couchbase'i kullanmanın ve veri korumasından faydalanmanın en kolay yolu olarak öne çıkıyor. Capella yönetilen bir çözümdür ve geliştiriciler tarafından uygulanması oldukça kolaydır. Couchbase’i kullanmaya başladığınızda verileriniz dakikalar içinde korunmaya başlar.

Bugünün dünyası verilerle tanımlanıyor. Her şey doğrudan veriler tarafından yönetilebiliyor ve veri sistemi her şeyi biliyor. Verilerin gerçekten yönetilebilir olduğunu düşünüyor musunuz?

Günümüz dünyasında, Google, Microsoft ve Amazon gibi devlerin yapay zeka kullanarak oluşturduğu yazılımları tam anlamıyla yeni bir teknoloji olarak adlandıramayız, çünkü yapay zeka temelde tüm büyük veri bilgilerini alıp onunla bir şeyler yapar. Buradaki sorun şu: bu bilgileri nasıl filtrelersiniz ve ırkçı, aşağılayıcı olmayan, şiddet içermeyen bir çıktı nasıl sunabilirsiniz? Çünkü tüm bu veriler gerçek kişilerden alınır. Yani asıl sorun verileri filtreleyebilmektir. Couchbase işte tam da bu noktada gerçekten yardımcı olabilir, çünkü Couchbase’in zengin filtreleme fonksiyonları bulunuyor. Verileri filtreler, ayıklar ve size kullanmanız için filtrelenmiş veriler sunar. Şirketler artık, yapay zeka yeteneklerinden yararlanmak için de Couchbase'i kullanmaya başladı.

Verileri değerlendirmek tabii ki yararlı olabilir, ancak bazen büyük şirketler bu filtrelere sahip olsalar dahi verilerimizi manipüle etme yoluna gidiyorlar. Verilerimizin manipüle veya kontrol edilmediğinden nasıl emin olabiliriz?

Couchbase verileri manipüle edemez. Teknoloji ile ilgili genel algı herkes tarafından erişilebilir olmasıdır ki bu önemli bir etik konusudur. Şu an yeni bir dönemin başlangıcındayız. Bu yapay zeka dönemi çok tehlikeli olabilir çünkü yapay zeka tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi farklı şekillerde, farklı amaçlar için kullanılabilir. Buradaki temel zorluk, yapay zekayı nasıl güvenli bir hale getireceğimiz ve nasıl kullanabileceğimizdir. Bu üzerinde durulması gereken oldukça önemli bir konu.

Küresel bazda gelecek ile ilgili planlarınız nelerdir? Couchbase'de bazı değişiklikler yapmayı düşünüyor musunuz?

Müşterilerimize daha fazla çeviklik, esneklik ve maliyet avantajları sağlamak için bulutta yükselme trendimizi devam ettirmek istiyoruz. Couchbase olarak şirket ilkelerimizden kesinlikle vazgeçmeden birlikte çalıştığımız herkes için müşteri deneyimini daha da geliştirme arzusu taşıyoruz. Küresel stratejimiz, bulut ortamını hem eski şirketler hem de yeni kurulan şirketler için daha erişilebilir ve kullanımını daha kolay hale getirmektir. Maliyet avantajının çok önemli bir hale geldiği, dünya genelinde ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde Couchbase'in yeteneklerini mümkün olduğu kadar çok şirkete ulaştırmak nihai hedefimiz olarak öne çıkıyor. Couchbase pek çok yeteneğe sahip oldukça geniş kapsamlı bir platform. Couchbase kullanarak bulut ortamlarında çok şey yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta mesajımızı mümkün olduğu kadar yayabilmek. Couchbase bulut ortamlarına yabancı şirketler için kafa karıştırıcı olabilecek birçok teknoloji kullanıyor. Amacımız, mümkün olduğu kadar çok kuruluşa ulaşmak ve bu harika platformu onlara anlatmak.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş