Nihal Kansu

Mars Logistics İnsan Kaynakları Direktörü 

“Uzaktan Çalışmak Esnek Bir Modele Dönüşüyor”

6 Aralık 2022, Salı

Esnek çalışma modeli, çalışma saatlerinde özgürlük tanıyor.Türkiye’nin en değerli 100 markasının içinde bulunan Mars Logistics, uzaktan çalışma modeline ek olarak esnek çalışma modelini de uygulamaya başlıyor. Bu model, çalışanlara istedikleri saatte ve yerde çalışma imkanı sunmayı amaçlıyor. Mars Logistics İnsan Kaynakları Direktörü Nihal Kansu’yla esnek çalışma modelinin detaylarını konuştuk.

Türkiye’nin en değerli 100 markasının içindesiniz. Mars Logistics’i biraz tanıyabilir miyiz?

1989 yılında kurulan Mars Logistics tüm lojistik hizmetlerinin sunulduğu bir grup şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Çatımız altında topladığımız Uluslararası Taşımacılık Depolama Dağıtım, Mars Hava ve Deniz Kargo, Mars Sigorta, Mars Logistics S.A.R.L., Mars Logistics Europa S.A. ve Mars Logistics France S.A.S. şirketlerimizde 2 binin üzerinde profesyonel çalışanımız bulunuyor. Tam donanımlı altyapı ve iletişim ağımızla tam hizmet politikasını benimseyen organize bir kurum olarak yapılanıyoruz. Merkezimiz İstanbul Güneşli'de bulunuyor. Ayrıca yurtiçinde Hadımköy, Tuzla, Tepeören, Esenyurt, Başiskele, Bursa, İzmir, Manisa, Adana, Ankara, Eskişehir, Mersin, İskenderun, İstanbul Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Adana Havalimanı, Gaziantep, Afyon, Antalya ve Konya'da şubelerimiz var. Yurtdışında ise Barselona, Madrid, Irun, Paris, Lüksemburg, Trieste, Guangzhou ve Shanghai'da şubelerimiz bulunuyor.

Son zamanlarda uzaktan çalışma modeline esnek çalışma modelini de eklediniz. Bu modelin ayrıntılarından biraz bahsedebilir misiniz?

Uzaktan çalışma modeli ile çalışma arkadaşlarımız sorumluluklarını üstlenirken kendi çalışma alanını oluşturma konusunda özgür hareket edebiliyor. Bu ay uygulamaya başladığımız esnek çalışma modeli ile çalışma arkadaşlarımız artık nerede ve ne zaman çalışacakları konularına kendileri karar verebilecekler. Böylelikle iş ve özel hayatlarını birbirinden ayırabilir ve sevdikleri ile istedikleri gibi zaman geçirebilirler.

Şirketteki görevlerini esnek çalışma modeli ile yapabilecek tüm beyaz yaka çalışanlar tarafından uygulanabilecek çalışma modelinde çalışma arkadaşlarımız, günlük mesai saatlerini 06:00-24:00 saatleri arasında istedikleri saatlerde çalışarak doldurabilecekler. Ortak çalışma ve büyük katılımlı toplantıların gerçekleştirileceği saat aralığı ise 11:00-15:00 saatleri olarak belirledik.

Bu model için nasıl bir teknolojik altyapı geliştiriyorsunuz?

Mars Logistics olarak uzaktan çalışma modelini uzun zamandır başarılı bir şekilde yürütmekteyiz. Pandemi öncesi strateji planımıza aldığımız, teknolojik alt yapısı hazır olan uzaktan çalışma modelini pandemi ile hızlıca uygulamaya geçirmiştik. Bilgi teknolojileri ekibimiz ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda güçlü VPN desteği sağladık. Ayrıca çalışanların işlerini kolaylaştırmak için teknoloji desteği ödeneğini hayata geçirdik. 

1 Kasım itibariyle uygulamaya başladığımız esnek çalışma modelinde ise çalışanlarımıza standart çalışma saatleri sınırlaması olmadan istediği yerden istediği esnek saatlerde çalışma imkânı sağladık. Uzaktan ve esnek çalışma modelleri için teknolojik alt yapımız ofis dışında kesintisiz çalışmayı sağlıyor. Çalışma modellerimizi sorunsuz uygulamak için bilgi teknolojileri ekibimiz ile geliştirme çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.

Çalışanların istediği saatte ve yerde çalışabilme olanağının işe ne şekilde yansıdığını düşünüyorsunuz? Bu durum çalışan motivasyonunu artıyor mu?

Esnek çalışma modelini planlarken en önemli hedeflerimiz iş ve özel hayat dengesini sağlamayı kolaylaştırmak ve çalışan motivasyonunu artırmaktı. Bu modeli uygulamaya başladıktan kısa bir süre sonra çalışanlarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşler hedefimize büyük oranda ulaştığımızı gösteriyor. Uygulama sonrası çalışanlarımız, işlerine günün erken saatlerinde başlayabildiklerini, trafik saatlerine göre kendilerini ayarlayabildiklerini veya banka, kamu kuruluşlarında bir işi olduğunda daha geç mesaiye başlayabildikleri dile getiriyor. Kısaca özel hayatlarını çok daha kolay planlayabiliyorlar.

Esnek çalışma modelinin faydalarının yanı sıra çalışanları olumsuz etkileyen tarafları da olabilir mi? Bu olumsuzluklarla nasıl başa çıkmayı düşünüyorsunuz?

Bu süreci iyice içselleştirene kadar birlikte ortak zamanları planlama kısmında ilk etapta bir alışma süreci yaşayacağımızı öngörüyoruz. Bunun için yönetim ekibi olarak planlı bir şekilde koordinasyonu sağlamak için işin her adımında yer alıyoruz.

Bu çalışma modelinin geleceğe yönelik nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz?

Tüm dünyada etkileri giderek artan küreselleşme hareketleri ile sürekli hızlanan teknolojik ilerlemeler çok kapsamlı değişimlere yol açıyor. Yeni çalışma modelleri ile değişen koşullara en kısa ve en iyi şekilde uyum sağlamak işletmelerin aynı zamanda rekabet gücünü de artırıyor. Çalışan kişilere tanınan özgürlüklerin artmasıyla mekân ve zamanda keskin sınırların gün geçtikçe azalacağını, yeni çalışma modellerinin sürekli olarak gelişeceğini ve daha çok yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Esnek çalışma modelini uygulamak isteyen şirketlere nasıl tavsiyelerde bulunursunuz?

Değişen koşullara ve yeniliklere uyum sağlamanın kaçınılmaz olduğuna inanıyorum. Bu yüzden, ilk olarak iyi bir iş planlaması yapmak uygulamaya geçmeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca uzaktan ve esnek çalışma modellerini uygulayabilmek için teknolojik alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş