Ceyhun Özata

Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“Sürdürülebilirliği Bir Zorunluluk Değil Gereklilik Olarak Görüyoruz”

11 Mart 2022, Cuma

28 yıldır telekomünikasyon alanında çeşitli hizmetler sağlayan Turkcell, geçtiğimiz günlerde yeni projesi “Turkcell Enerjim”i duyurdu. Enerji tüketimini izleyip yönetme amacıyla geliştirilen Turkcell Enerjim uygulaması, şirket ve kurumlara tüketimlerini anlık olarak takip ederek enerjiyi tasarruflu kullanma imkanı sunuyor. Gezenimizin kaynaklarının giderek tükendiği bu dönemde, “Turkcell Enerjim” hizmeti kurumların enerji tüketimlerinin farkına varmalarına ve bunu optimum düzeye indirmelerine olanak sağlıyor. Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata ile Turkcell Enerjim ve Turkcell’in sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında konuştuk…

Enerji verimliliğine katkı sağlamak adına kurumlar için “Turkcell Enerjim” hizmetiniz bulunuyor. Buradaki öncelikli hedefleriniz neler?

​Turkcell Enerjim, kurumlara enerji tüketimlerini anlık olarak takip etme imkanı sunan; analiz raporları, bildirimler ve ihtiyaca özel teknik çözümlerle enerjilerini verimli kullanmalarına yardımcı olan bir servis. Bu noktada işletmelere sunduğumuz çözümlerde odak noktamız iş süreçlerinde verimliliği artırmak. Bu hedef doğrultusunda ise amacımız 7 milyonun üstündeki işletme abonesine ulaşarak enerji izleme ve yönetim çözümlerimizi yaygınlaştırıp ülke ekonomisine pozitif katkı sağlamak. Böylece şirket ve kurumların daha verimli enerji kullanımıyla daha az karbon salınımına sebep olması sayesinde çevresel sürdürülebilirliğe de katkı sağlıyoruz.

Turkcell Enerjim hangi noktalarda hizmet veriyor?

Turkcell Enerjim ile halihazırda Türkiye genelinde 9 bini aşkın noktada enerji izleme ve yönetim çözümümüzle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Kurumsal müşterimiz olan işletmeler ve KOBİ’ler Turkcell Enerjim servisinden yararlanabiliyor. Her sektörün enerjiyi hangi alanda veya hizmette kullandığına göre enerji tüketimleri farklılaşmakta olup Turkcell Enerjim, sahip olduğu işletmelerin faaliyet alanlarına göre enerji tüketim alışkanlıklarını yetkinliği ile analiz ederek şirketlerin dinamiklerine uygun enerji verimliliği sunabiliyor.

Turkcell Enerjim’in sunduğu çözüm sayesinde, özellikle perakende sektöründeki dağınık operasyona sahip şube yapılarında, enerji tüketimlerinin tek merkezden izlenmesi ve yönetilmesi ile iklimlendirme, priz ve aydınlatma tüketimlerinin merkezden tanımlanan kurallara bağlı çalışarak verimliliğin artması sağlanıyor. Enerji tüketiminin yoğun olduğu üretim sektöründe ise iş süreçlerinde sürekliliğin sağlanması, makinelerin izlenebilmesi ve ürünlerin parça başına gerçek enerji maliyetlerinin hesaplanabilmesi büyük önem taşıyor. Örneğin Turkcell Enerjim’in sunduğu çözümlerle imalat sektöründe tarife analizi yapılabiliyor, mevcut tüketimler izlenebiliyor ve sipariş bilgileri üzerinden hareketle gelecek dönem enerji tüketim maliyetleri hesaplanabiliyor. Bunların yanı sıra işletmeler ekipmanlarını uzaktan kontrol edebiliyor; hava kalitesi ölçümü, prizlerin kontrolü, klimaların çalışma takibi gibi basit ama vakit ve yüklü yatırım gerektiren işlemler de kolaylaşıyor.

“Turkcell Enerjim” uzun vadede kurumlara ve çevreye nasıl katkı sağlayacak?

Türkiye’nin Turkcell’i olarak Dijital İş Servisleri şirketimiz ile ülkemizdeki birçok şirket ve kurumun dijital dönüşümünde öncü rol oynuyoruz. Turkcell Enerjim de bir yandan kurumsal müşterilerimizin enerji verimliliğini artırarak kurumların maliyetlerini azaltırken öte yandan hem ülke ekonomisine hem de çevreye katkı sağlıyor. Yenilikçi kurumsal çözümlerimizden biri olan Turkcell Enerjim ile sektörlerin ihtiyaçlarına uygun enerji izleme ve yönetim imkanı sunuyoruz. Bu sayede hem işletmeler hem de ülkemiz açısından verimlilik sağlıyor, kaynakların doğru kullanımına katkıda bulunuyoruz. Örneğin çok şubeli bir işleyişin yaygın olduğu perakende alanında, tek bir merkezden izlenen ve yönetilen enerji tüketimi sayesinde, ihtiyaç fazlası tüketimler minimuma indirilebiliyor. Böylelikle bölgesel standartlar belirlenerek, enerji tüketimlerinde yüzde 30’a varan verimlilik artışı yakalanabiliyor. Bununla birlikte enerji tüketiminin önemli paya sahip olduğu üretim sektöründe ise sunduğumuz enerji analizleri ile yönetim ekibinin çok daha hızlı kararlar almalarına ve verimliliklerini en üst seviyede tutabilmelerine destek oluyoruz.

Turkcell’in kurum kültüründe sürdürülebilirliğin yeri nedir? En üst kademeden en alt kademeye kadar tüm çalışanlarınızı sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendiriyor musunuz?

Turkcell’in tüm birimlerinde sürdürülebilirlik faaliyetleri önemle yürütülüyor. Özellikle iklim değişikliğiyle mücadele ve kurumsal sürdürülebilirlik hedeflerimize yönelik verdiğimiz taahhütlerimiz var. Turkcell olarak işimizin çevresel, sosyal ve yönetişim boyutlarının evrensel düzeyde değerli olması için çalışıyoruz. Bu doğrultuda pek çok ulusal ve uluslararası inisiyatifin içindeyiz. Üyesi olduğumuz uluslararası platformlardan GSMA’in İklim Değişikliği Dijital Beyanı, Power Youth inisiyatifleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC), BM’nin Kalkınma Programı ‘Business Call to Action’ (UNDP BCTA) Programı ve BM’nin Kadını Güçlendirme Projesi (UN WEP) imzacısı ve destekçisiyiz. Geleceği Yazan Kadınlar İklim Fikir Maratonu da bu taahhütlerimizi destekleyen projeler arasında yer alıyor. Bu anlaşmalar doğrultusunda sürdürülebilirlik kavramını hem çalışma ortamımızda hem yönetişimsel anlamda hem de kurum kültüründe zorunluluk değil bir gereklilik olarak görüyoruz, faaliyetlerimizde ve içerideki çalışmalarımızda da buna odaklanıyoruz. Sürdürülebilirlik kapsamında yürüttüğümüz tüm faaliyetleri Entegre Faaliyet Raporu’muzda şeffaf bir şekilde tüm paydaşlarımız ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Turkcell’de üretilen teknolojiler, doğaya, çevreye ve topluma karşı sorumluluk duygusuyla tasarlanıyor, tüm iş süreçlerimiz insan ve çevre odaklı kurumsal yaklaşımla geliştiriliyor.

“Turkcell Enerjim” şirketler ve kurumların enerji verimliliğini artırmalarına yardımcı olacak çözümler sunuyor. Peki Turkcell Enerjim’den en iyi şekilde yararlanmak için neler yapmalı?

Turkcell Enerjim ile enerji izleme ve yönetimi için özel olarak geliştirilmiş IoT cihazlarımız, saha kurulum faaliyetlerimiz ve güvenli Turkcell sunucularında hizmet veren uygulamamız ile üç katmanlı bir çözüm yaklaşımı sergiliyoruz. Öncelikli amacımız şirketlerin ve kurumların iklimlendirme sistemlerini otonom kontrol edilebilir ve ortam sıcaklıklarına uygun çalışır hale getirmek. Bununla birlikte şirketlerin faaliyet alanına göre değişkenlik gösteren mesai içi ve mesai dışı enerji tüketimlerini optimum seviyede tutulmasını sağlıyoruz. Örneğin, bir zincir markette içecek dolaplarının ve depo alanlarında bulunan aydınlatmaların mesai bitiminde otomatik kapatılmasını sağlıyor, gereksiz tüketimleri engelliyoruz. Bir giyim mağazasında ise hava perdeleri ile klimaların aynı anda çalıştırılmasını engelliyor böylece daha efektif iklimlendirme sağlıyoruz. Bu gibi uzaktan müdahaleler ile kurumların enerji giderlerinde yüzde 30’a varan tasarrufa ulaşabiliyoruz.

Turkcell’in kısa ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleri neler? Önümüzdeki yıllar için üzerinde çalıştığınız başka projeler var mı?

İklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için, teknolojinin gücünü kullanarak işimizi daha çevreci, daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda Turkcell olarak 2030 yılına kadar elektrik tüketimimizi yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon olma hedeflerine sahibiz. Karbon nötr olma hedefimize ulaşma doğrultusunda kararlılığımız sürüyor. 2021 yılının Haziran ayında açıkladığımız Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri, tüm iş süreçlerinde sosyal ve çevresel iş yapış şeklimizin rehberi niteliğinde. Turkcell olarak sürdürülebilirlik konusunda attığımız adımlar; bir yandan ülke emisyonlarını azaltmaya katkı sağlarken, diğer yandan yeni ürün, hizmet ve istihdam alanları yaratıyor. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz ülkemizin uluslararası rekabette de gücünü korumasını sağlıyor. Hedeflerimiz doğrultusunda özellikle iş süreçlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırıyor, enerji verimliliğini ve tasarrufunu artıracak süreç iyileştirmelerine odaklanıyoruz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş