İşkolik Olmadan da Başarılı Olabilirsiniz

19 Ocak 2015, Pazartesi

İşkolik olmadan, ruhunuzu satmadan da başarılı olabilirsiniz. Bunun için size birkaç tavsiye:

  • Sadık bir çevre edinin: Sırtınızı dayayabileceğiniz çalışanlar, iş arkadaşları ve ekip üyeleriniz olması size büyük yok kat ettirecektir.
  • Sorumluluğu paylaşın: İşin tüm yaşamınızı kapladığını düşünüyorsanız, muhtemelen sorumluluklarınızı paylaşmanın zamanı gelmiştir. Mükemmeliyetçi davranmayı bırakın ve kontrol delisi olmaktan vazgeçin. Ekibinize ufak ufak görevler vermekle başlayın, işin sorunsuz yürüdüğünden emin olduktan sonra daha fazla sorumluluk paylaşın.
  • Yapılacaklar ve yapılmış işler listesi yapın: Listeler yapmanız gereken işleri takip etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda neleri başardığınızı da gösterir. Böylece aşırı iş yükünüz olduğunda da organize olabilirsiniz.
  • Başarıyı yeniden tanımlayın: Aşırı derecede çalışıyorsanız ve çok yoruluyorsanız, muhtemelen işinizi sevmiyorsunuzdur. İşten zevk aldıkça, işinizde daha iyi olursunuz. Sınırlarınızı belirler, iş dışında da kendinize bir yaşam edinir ve deşarj olmaya vakit ayırırsanız, çok daha üretken başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Jennifer Winter’ın “How to Succeed in Business Without Being Workaholic” yazısından uyarlanmıştır.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş