İşe Alınmanızı Sağlayacak 7 Nitelik

22 Ocak 2015, Perşembe

Farklı roller, farklı beceri ve özellikler gerektirir. Fakat en iyiler genelde şu 7 özelliği gösteriyor.

Çok yönlü düşünen bir zeka: Muhakeme gücü, yaratıcılık, sezgi ve hayal gücü gibi soyut nitelikler büyük liderler için elzem. Çünkü bunlar sayesinde inovasyon mümkün olur. Bu özellikler an az mantık, ayrıntıcılık ve finansal okuryazarlık kadar önemli, hem de her  reklamdan tutun, yazılım ve mühendisliğe kadar her sektörde.

Münazara becerisi: Liderlerin çevresi her şeye kafa sallayan çalışanlarla dolu olursa, kimse bir şey öğrenemez. İyi çalışanlar sözlerinin arkasında durabilenler ve bunu ifade edebilenlerdir, hatta başkalarının duymak istemeyecekleri şeyleri söylemeleri gerekse bile.

Uluslararası vizyon: En iyi adaylar sürekli sorgulayan, dışarıya açık ve uluslararası bakış açısı olanlardır. Fikirler saniyeler içerisinde dünyayı dolaşırken, dar kafalı olamazınız.

Yeniye açlık: Bu insanları ülke sınırlarının dışına bakmaya iten merak duygusu, aynı zamanda yeni şeyler konusunda takıntılı hale getirir. Yüksek başarı gösterenler sürekli yeni teknolojilere, yeni fikirler, yeni trendlere yönelir, statükoyla mutlu olmaz.

Hızlı karar alırlar: Strateji kritik önem taşıyabilir; fakat uygulama olmadan hiçbir işe yaramaz. Siz düşünedururken, rakipler yol alır.

Daldan dala konmazlar: Kalıcı bir etki bırakmak için kendisinizi sevdiğiniz bir işe adamanız gerekir.

Kazanma hırsı: Kazanmayı önemserler, kaybetmekten hoşlanmazlar.

Sir Martin Sorrell’in, “7 Qualities That Will get You Hired” yazısından uyarlanmıştır. 

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş