Hibrit Çalışma Dünyasında Kültürü Canlandırmak

Kasım 2022

Daha fazla içerik için

Pandemiyle geçen iki yılın ardından birçok lider, uzaktan ve hibrit çalışmanın organizasyonlarının kültürüne zarar verdiğinden endişe ediyor. Bu endişeleri yersiz de sayılmaz: Araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner tarafından 2022 yılında yapılan küresel bir araştırma, uzak veya hibrit bilgi işçilerinin yalnızca yüzde 25’inin şirketlerinin kültürüyle bağlantıda hissettiklerini ortaya koyuyor. Ancak Elon Musk ve Jamie Dimon gibi CEO’ların ilk elden keşfettiği üzere, çalışanları ofise geri döndürmek risklidir. Şirketler başka bir yol izlemeli.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş